je musíme vidět ze všech úhlů, pak v případě dětí to platí dvojnásob.

Rozhodnutí o početí a tudíž započetí rodičovství je závazné, protože bývá na celý život.

Očekávaného potomka je tedy skutečně potřeba vidět ze všech stran. Tvoreček, který na návštěvě u přátel nebo na fotkách může být roztomilý a k zulíbání, zkrátka nemá jen krásný obličejíček, či drobounké prstíky. Budoucí matky si musí uvědomit, že dítě má například také druhý konec.

V současné době už nebývá příliš zvykem, aby mladým maminkám bylo méně než dvacet let. Trendem se stávají spíše starší matky, které před založením rodiny vystudují školu, někdy i dvě, pár let budují kariéru a vystřídají několik stabilnějších partnerů.

Přirozený proces, ve kterém se zkušenosti s výchovou, názory na mateřství a osvědčené postupy předávají z matky na dceru, tak nahrazuje metoda samostudia.

Ideální přípravou pro mladé slečny, které mají předčasně jasno o svém budoucím maminkování, je zkušenost získaná hlídáním cizích dětí, tedy tetování. Možnost vyzkoušet si pečovat o malého človíčka se všemi jeho potřebami, rozmary, záludnostmi a nástrahami, aniž by bylo nutné připoutat se k němu na celý život, může mnoha dívkám pomoci utřídit si svůj názor na pořízení vlastního potomka.

Navíc je tu možnost nezávislého pohledu, který mnohdy odkryje skutečnosti, jež praví rodičové nevidí. Špatné povahové rysy zděděné po strýci, krátké nohy po babičce, alergická vyrážka spatřená naposledy na pratetě Agátě.

Takové věci přinutí člověka pochybovat o vlastním genetickém materiálu. Ve spojení se zjištěním, že celodenní starost o dítě bere hodně času a sil, je může donutit toto rozhodnutí odložit.

A i když už třeba ve svém dlouhodobém vztahu mají pocit, že rozhodně uzrála doba pro další ze zásadních kroků, který je posune v životě o kus dál, zvolí méně dramatickou, spíše postupnou variantu. Pořídí si kočku.

Autor: Petr Kozlíček