Také nemáte hlídací prarodiče? Není snad rodina, která by tuto neřešila. Existuje několik variant, některé jsou šťastné, jiné méně, každopádně nám mohou vytrhnout trn z paty.


Tábory

Stále rozšířenější a oblíbenější jsou příměstské tábory. Mají mnoho výhod, jsou levné, děti nejen zabaví, ale i něco naučí a každý večer jsou doma a my máme tak o dětech přehled. Výběr je dobré probrat s dítětem, každý z podobných táborů je tématicky jinak zaměřen a zatímco dítko přes rok chodilo do keramiky, o prázdninách by třeba raději jezdilo na koních. Při výběru je důležité zohlednit věk dítěte, některé příměstské tábory jsou určeny dětem od 6 let, jiné až od 10. Pro předškolní děti pak mnohdy pořádají tábory školky.

Pro otrlejší děti, které jsou zvyklé na pobyt bez rodičů, jsou pak dobré tábory. Nezkušeným dětem stačí jeden týden, starší děti zvládnou i týdny tři a my tak máme výplň na třetinu prázdnin. Pokud nevíte, zda vaše dítě zvládne a užije si tábor, promluvte si s psychologem nebo to proberte s učiteli.

Vzájemné hlídání

Pokud máme známé s dětmi, kteří řeší obdobné dilema, je možné se domluvit, že si děti vzájemně pohlídáte.

Profesionální hlídání

Další z možností je hlídání dětí v domácnosti. Na internetu či u lékařů lze najít kontakty na profesionální chůvy či babičky, které se našich ratolestí mohou ujmout. Takové hlídání je nejlepší pro děti ve školce, starší už by raději trávily dny se svými vrstevníky.

Když není zbytí

V případě, že potřebujeme hlídání jen na několik dní, je dobré zvážit, zda si jej s sebou nemůžeme vzít do práce. Například v kanceláři si dítě může malovat, číst či sledovat pohádky na pc – není to sice příliš výchovné, ale když není zbytí…

Martina M.