stokorun téměř třicet tisíc korun, zdaleka to neznamená, že každý z nás na takovou výplatu dosáhne. Mnoho lidí musí vystačit s podstatně nižším příjmem, leckdy tak nízkým, že sotva pokryje nejnutnější náklady. V těchto případech je tedy více než nutná zvýšená obezřetnost při nakupování a dodržování rodinného rozpočtu. Přesto žije mnoho lidí a rodin tak zvaně od výplaty k výplatě.

Kolik mám, tolik utratím?

Nezřídka se ale stává, že i když má člověk příjem dosahující výše státního průměru, často i vyšší, potýká se každý měsíc s podobnými problémy, jako ti, jejichž výplatní páska disponuje mnohem menší cifrou. Žije stejně jako oni od výplaty k výplatě, i když pravda, v průběhu měsíce si může oproti nim dopřát kvalitnější stavu, více kultury a jiného vyžití, koupit si něco hezkého na sebe.

Často se pak stává, že například úspěšná, mladá žena s platem, který mnohdy nemá ani čtyřčlenná rodina, má pravidelně pár dní před výplatou účet na nule. V takových případech se pak obrací na různé nebankovní společnosti a využívá nabídky na rychlé sms půjčky a potřebují vyřízení půjčky ihned pro překlenutí kritického období.

Kde, jak a na čem ušetřit?

Přitom není vůbec nutné, aby situace došla tak daleko a její vyřešení není nijak složité. V prvním kroku by se každý měl zamyslet, zda mu někde neutíkají peníze zbytečně. Při důkladné rozvaze většinou každý zjistí, na čem by mohl uspořit. Vyplatí se projít všechny smlouvy od poskytovatelů a dodavatelů energií a internetu a porovnat nabídky u konkurence. Vynaložené úsilí a následná změna tarifů za nižší se určitě vyplatí a v součtu za rok většinou přinese významnou ušetřenou částku. A co delat v případe, když část rozpočtu jde měsíčně na splátky nevýhodných půjček? Zkuste srovnání půjček a můžete nevýhodní půjčky refinancovat. Tak se dá měsíčně uspořit nemalá částka.

Velkou měrou se dá ušetřit i při běžných nákupech. Místo bezhlavého skládání různých pochutin do vozíku, je rozumnější mít nákup předem promyšlený a napsaný. Tato sebekázeň se rovněž vyplatí a člověk zjistí, kolik peněz dřív zbytečně utrácel za zbytečnosti. To samé platí i pro nákupy oblečení, kosmetiky apod. Pokaždé je dobré si rozmyslet, jestli tu novou kabelku skutečně potřebuji či tu krásnou halenku opravdu unosím.

Rezerva pro strýčka Příhodu

Důležité také je vytvořit si finanční rezervu. Ta by měla být ve výši minimálně tří měsíčních platů, respektive měla by pokrýt veškeré nutné poplatky a platby po dobu tří měsíců. Samozřejmě, že čím je rezerva vyšší, tím klidnější může její majitel být.  Počítá se ale každá částka, jak se říká, každá koruna je dobrá. Jsou lidé, kteří spořit neumějí, nebo mají pocit, že je jejich rozpočet natolik našponovaný, že nemají z čeho odkládat. V těchto případech je ideální, když je určitá částka hned po výplatě převedena na jiný, nejlépe spořící účet. Výše záleží na každém. Někdo si odloží z každé výplaty například deset procent, jiný pošle pravidelně pět set korun, záleží na možnostech. Ať je ale částka malá nebo větší, dříve nebo později se rozumná rezerva nastřádá. Je ale potřeba na ni tzv. nesahat a opravdu ponechat bokem.