Takové časy už jsou ale naštěstí dávno za námi a nyní se již klienti nemusejí bát, že by se na základě nepravdivých informací dostali do ještě větších finančních problémů, které by v budoucnosti již nemuseli nikdy vyřešit. Novela zákona tedy v zásadě pomáhá hlavně klientům, kteří v dané problematice nejsou profesionály a proto se často nechali obalamutit k něčemu, co je později mrzelo.

Možná, že vám jako běžným občanům tato novela zákona z roku 2016 unikla, protože jste v té době jednoduše půjčku nesháněli, a proto vás inovace v tomto směru nezajímala. To je ale samozřejmě potřeba napravit alespoň nyní! Jaké novinky pro nás ve zmíněném roce nastaly a v čem všem zkvalitnily finanční služby v České republice? Na to se podíváme v průběhu tohoto článku, takže rozhodně nikam neodcházejte a směle pokračujte ve čtení k následujícím řádkům, které pro vás budou v mnohém velice přínosné.

Co zásadního se roku 2016 vlastně změnilo? Budete se divit!

  • půjčka bez doložení příjmů už kvůli ochraně klientů není možná, vždy musíte společnosti dokázat, že jste schopni finanční závazek splácet
  • pokud ve smlouvě s jakoukoli bankovní či nebankovní společností dojde k chybnému znění, nemusí smlouva v případě problémů platit, klient je tedy povinen zaplatit společnosti pouze zapůjčenou částku bez úroků
  • sporné případy si vzal na starosti soud, předtím se o ně staraly rozhodčí soudy
  • hypotéky se bohužel začaly poměrně značně zdražovat

V prvé řadě je určitě potřeba zmínit, že lidé bez finančního vzdělání nebo prostě jen s nedostatečnou finanční gramotností se snadno dostávali do dluhových pastí. Co to znamená? Jednoduše si půjčili peníze u banky, i když věděli, že půjčku nebudou schopni efektivně splácet. Proto si kvůli půjčce vzali další půjčku, pomocí níž ji splatili a takto pokračovali až do konce svých dnů. Půjčky bez registrů, v nichž se nacházejí všichni dlužníci, byly také možné. V obou případech se finanční problémy lidí jen oddalovali a nakonec přerostli přes únosnou mez, kvůli čemuž se pak klidně přenášely z generace na generaci. Půjčka bez doložení příjmů a schopnosti splácet už proto není možná.

Dále je určitě pozitivní, že pokud se klient nyní upíše nějaké společnosti s nesprávně znějící smlouvou, je možné, aby po rozhodnutí soudu vrátil poskytovateli pouze zapůjčenou částku bez toho, aniž by platil úrok. Nebankovní půjčka ihned i půjčka bankovní jsou proto mnohem lépe zpracované a vám se dostane naprosto všech informací, které jsou podložené fakty. K informacím o úroku se již navíc přikládá také RPSN, které je ještě mnohem přesnější, co se přeplacených peněz týče.

V předchozích letech se spory mezi klientem a poskytovatelem půjčky řešily mimosoudně pomocí takzvaného rozhodčího soudu. To už dnes ale také neplatí. Případy se totiž vždy řeší u soudu, což zase v mnohém chrání právě klienta.

Dražší hypotéky, ovšem výhodné půjčky na internetu

Hypotéky na bydlení změny z roku 2016 postihly poměrně neblaze, jelikož začaly dosti zdražovat a dosáhne na ně mnohem méně lidí, což je skutečně problém, jelikož každý potřebujeme někde bydlet. Na druhou stranu se ovšem rychlé půjčky ihned začaly zlepšovat a poskytovat klientům prvotřídní servis, který dříve nebyl zvykem.

Doufáme, že díky tomuto článku již víte, kolik pozitivních věcí do světa financí přinesl revoluční rok 2016, protože si myslíme, že nebýt jeho, žilo by se v naší zemi mnohem hůř. Až budete někdy v budoucnu přemýšlet o sjednání půjčky, vzpomeňte si na nás!