Nejspíše vám to přijde jako skvělá možnost, kdy se můžete věnovat výchově dítěte a k tomu vydělávat peníze. Jenže pracovat s dítětem po boku není nijak jednoduché.

Do doby, kdy dítě většinu času prospí nebo proleží v postýlce, je to hračka – obzvláště, když díky přesnídávkám nemusíte vyvařovat několikrát denně a díky jednorázovým plenkám vyvařovat plíny.

Potíž nastává, jakmile dítko povyroste a hrozí nebezpečí zranění či devastace bytu. Nastává tak čas naučit se pracovat a přitom neustále sledovat dítě a koordinovat jej. Jak dítě zabavit, když potřebujete pracovat?

Jistě i vy máte zkušenost, že dítě chce rodičům pomáhat a to je právě to, co musíte využít!

Samozřejmě dítěti můžete pustit pohádky, tak získáte 30-60 minut, u některých dětí i několik hodin. Není ale třeba říkat, že tak nepomůžete ani zdraví, ani rozvoji dítěte.

  • Vytvořte potomkovi poblíž vás jeho vlastní kancelář, vybavte ji pastelkami, lepidlem, dětskými nůžkami, razítky apod. Papíry jsou poměrně drahé, a tak ze schránky strhněte nápis – reklamní letáky ne a začněte je shromažďovat pro dítko. Zkrátka snažte se o to, aby se jeho kancelář co nejvíce podobala té vaší.
  • Dávejte mu úkoly, jako na pošťáka a třídění pošty. Proto vyrobte schránku (děti si naštěstí vystačí s naprosto amatérským dílem), připravte zásuvku a odpadkový koš. Dítě tak může donekonečna třídit poštu. Dopisy, ať razítkuje. Obrázky, které se mu líbí, zvýrazňuje apod. Jistě na něco přijdete.
  • Máte-li staré papíry, vizitky, pořadače a aj. dejte dítku úkol, aby vám je roztřídilo, podle barev, velikostí… Třídit je může do složek, do zásuvky nebo do dětského kufříku.
  • Nechte dítěti namalovat obrázek. Když si k němu připravíte povídání, jakože jej nutně potřebujete pro svou práci, do společné kanceláře  nebo pro tatínka, protože má těžký den v práci, opět si tak ukořistíte pár minut klidu na práci.
  • Pokud pracujete s notebookem či telefonem, pořiďte dítku dětskou verzi – při výběru si dávejte pozor na zvuky, které přístroj vydává, abyste z toho nezešílela. Dítě bude šťastné, když bude moct maminku napodobit se vším všudy.
  • Skvělá je i křídová tabule, kterou koneckonců můžete případně využít i vy pro vaše poznámky. Je to jednoduchý a levný doplněk. Kupte křídy a zdůrazněte, že to vše potřebujete. Tím potomka zlákáte, aby jej činnost bavila.
  • Skvělé je i lego, puzzle a dřevěné kostičky, které dítě mohou zabavit na dobrou půl hodinu a u kterých dítě bude sedět a nebude tak hrozit úraz.

Dítě neustále chvalte, tedy pokud zrovna nezamění vaše dokumenty za omalovánky nebo v zápalu hry nepočmárá stůl a zdi. Jedině tak se bude těšit z nové hry a určitě ji bude chtít v dalších dnech hrát znovu.

Úkoly střídejte, tak se neotráví z jedné činnosti a bude jej těšit i zopakování činností v dalších dnech, což určitě budete potřebovat. Možností, jak zabavit děti během doby, kdy potřebujete pracovat, je celá řada. Stačí jen přemýšlet, jak některé činnosti uzpůsobit, aby je zvládlo právě vaše dítko.

Sandra Špačková