Pokud významnou část pracovní doby trávíte v kanceláři, pak určitě oceníte, když vaše pracovní plocha bude přehledně zorganizovaná, prakticky zařízená a vybavená potřebnou technikou a elektronikou.

Výběr a uspořádání nábytku

Uspořádání kanceláře výrazně ovlivní výběr a rozmístění nábytku. U kancelářského nábytku by měla být prioritou funkčnost a praktičnost. Základ pro nábytkové zařízení kanceláře by měl být tvořen dostatkem úložného prostoru, psacím stolem a pohodlnou židlí.

Zařízení kanceláře vybírejte dle svých potřeb a možností také dbejte na efektivní uspořádání. Pokud si se zařizováním kanceláře nevíte rady, oslovte specialisty na navrhování interiéru. Při zařizování kanceláře bychom měli také brát v úvahu, zda bude sloužit pouze našim účelům, nebo pracovním schůzkám s kolegy či sem budeme zvát návštěvy.

Proto je většinou dobré vyčlenit menší kout kanceláře s konferenčním stolkem a sedačkou. Neméně důležitou součástí kanceláře i je náležitá technika, které vám usnadní práci a vy tak budete mít více času na zábavu nebo rodinu.

Technické zařízení do kanceláře

Asi žádná moderní kancelář se neobejde bez potřebných technických doplňků, které jsou typické pro kancelářskou práci. Které přístroje vám budou užitečné, a co je jen zbytečný „lapač prachu“? Pokud pořizujete komplet kancelářskou techniku do nové pracovny, pak zvažte, co vše budete potřebovat a kolik místa technika zabere.

Kancelářská technika je pro provoz velmi užitečná, možná zcela nepostradatelná. V některé kancelářské technice lze zas vidět rafinovanou a šikovnou vychytávku.

Kancelářská technika by měla být praktická a musí šetřit čas. Ve vaší kanceláři by se vám mohla hodit například řezačka, laminátor nebo skartovací stroj. Tato kancelářská technika moc nestojí a ušetří vám zdlouhavou práci, se kterou se neradi zabýváte.

Řezačka

Řezačka je pomůckou, které slouží k zařezávání dokumentů do potřebného velikostního formátu. Na řezačkách si snadno nastavíte požadovaný formát, a pak už jen provedete řez. Řezačky papíru se dají sehnat kotoučové nebo pákové, podle způsobu ořezu. Oba dva typy jsou bezpečné a umožňují rychlý a přesný řez až několika desítek papírů najednou.

Řezačku na papír využijete při nejrůznějších příležitostech. Při ořezávání obrázků, fotek, cedulek atd. Cena řezačky se odvíjí od její výkonnosti. Ty nejobyčejnější řezačky je možné koupit už za několik set korun. Řezačky, které zvládnou jedním tahem oříznout až 30 papírů, seženete zhruba za 7 000 korun.

Laminátor

K řezačce se v mnoha případech vyplatí pořídit i laminátor. Zvláště v případě, když ořezáváte fotografie nebo obrázky. Laminátory Vám umožní si zalaminovat všechny ořezané obrázky nebo fotografie. Povrch papíru se obalí umělou průhlednou hmotou. Laminovaný dokument je tak chráněn proti mechanickému poškození  i proti vodě. Cena laminátoru je závislá na výkonu laminátoru.

Laminátory vám poslouží například k laminování map, jmenovek, menu, kreseb a dalších. Laminovat se dají různé formáty dokumentů. Laminátory mohou laminovat za tepla i za studena. Náplní o laminátoru jsou tepelné kapsy.

Skartovací stroj

Při pořizování skartovacího stroje je nutné brát v úvahu, co chcete skartovat, v jakém množství a jak často. Některé skartovací stroje slouží nejen k zlikvidování papírové dokumentace, ale umí rozložit i kancelářské sponky nebo CD.

Skartovací stroje vám pomůžou zbavit se nepotřebných dokumentů s osobními údaji, které by mohly být v neoprávněných rukou zneužitelné. Skartovací stroje může mít různě hustý řez, různý výkon a jinak objemný zásobník. Typ skartovacího stroje je vhodné volit v závislosti na vytíženosti kanceláře.

Mít uklizeno nebo „organizovaný“ nepořádek?

Budete mít v kanceláři precizní pořádek, vše uklizeno a na svém místě nebo jsou zde papíry a další kancelářské potřeby rozházeny úplně všude? Dokonalý úklid pracovních pomůcek i během pracovní doby může vést k dojmu, že se v kanceláři vlastně nic nedělá, na druhou stranu nepořádek svědčí o tom, že se zase nestíhá. Proto je dobré najít tak jako ve všem tu správnou hranici, aby jste se zde cítili dobře nejen vy, ale i ti, co vás přijdou navštívit.