Začíná to spánkem

Každé tělo je jiné, někomu stačí k vyspání se šest hodin, jiný potřebuje devět hodin. Někdo potřebuje jít spát do desíti, jinému vyhovuje půlnoc. Poslouchejte své tělo a dopřejte mu, oč si žádá. Spánek je klíčový proto, abychom se druhý den cítili lépe. Choďte spát pravidelně, abyste napsali potřebnou dobu. Před spaním několik hodin nejezte a poslední hodinu už příliš nepijte. Hodinu před spánkem se vyvarujte sledování televize, či práci na notebooku a telefonu. Spěte ve vyvětrané místnosti a k nerušenému spánku se nezdráhejte použít pomůcky jako je maska na oči či špunty do uší. Jen klid a ticho zajistí nerušený spánek.

Dělejte, co vás baví

Na ráno si naplánujte oblíbenou činnost. Chodíte rádi běhat? Do toho. Čtete napínavou knihu? Přečtete si kapitolu ještě před tím, než vyrazíte do práce. Tuto činnost zařaďte do ranních rituálů, když se na něco budete těšit, z postele se vám půjde snadněji. Pokud nemáte silnou vůli k tomu vstát dříve, u přípravy snídaně si zazpívejte nebo si zatancujte u oblíbené písničky. I to vás krásně nakopne.

Studená voda je přítel

Dopřejte si osvěžující sprchu. Že nesnesete studenou vodu? Jděte na to chytře. Nejprve se osprchujte v teplé vodě, jak jste zvyklí. Už jen to vás trochu probere. Nakonec si ale střídavě pouštějte studenou a teplou vodu. Rozproudíte krev a mysl se probere. Navíc je to dobrá prevence proti křečovým žilám.

Bez snídaně to nejde

I kdyby to znamenalo, že musíte vstát dříve, nasnídejte se. Snídaně je základ. Snídejte tak, abyste se nepřejedli a tělo pak všechnu energii nesoutředilo na trávení. Dejte si třeba smoothie, ovesné vločky s ovocem. Klidně si dopřejte i vejce s plátkem opečené slaniny, jen k tomu raději přikusujte žitný chléb namísto rohlíku z bílé mouky. Kávu si vypijte až v práci a ráno si dejte raději zelený čaj, má osvěžující účinky a obsahuje potřebné antioxidanty.

Co když nic nestíháte?

Co když vstáváte brzy a nestíháte ani sprchu ani běh? V tom případě si alespoň obličej a paže opláchněte ve studené vodě.  Uděljte něco pro své tělo a rozcvičte se. Stačí pětiminutovka, jak ji známe z tělesné výchovy. Otáčení hlavou, protažení ramen a paží, zad a nakonec deset dřepů. Ani když vstáváte časně, nešiďte se na snídani. V každém případě se hodně napijte a nasnídejte. Připravte si ještě před spaním snídani, stačí krajíc chleba s tvarohem, plátkem sýru a listem salátu. K tomu si do termokonvice uvařte čaj a ráno máte vystaráno. Do třiceti minut můžete plní elánu vyrazit.

Pravidlo třiadvaceti

Pamatujte, že abyste si novou činnost osvojii, je třeba ji zopakovat třiadvacetrkát, abyste ji brali jako samozřejmou. Jeden měsíc tak bohatě stačí k tomu, aby vaše rána byla příjemnejší.

Martina M.
foto: pexels.com