To jsou témata, která vedou v nejedné domácnosti k častým hádkám.

Každý z nás si nese ze své původní rodiny nějaký způsob hospodaření. Respektive, někteří svůj rozpočet vůbec nejsou zvyklí plánovat a pak se diví, co že to od nich jejich partner očekává. Případně bojují s tím, jak udržet čísla na svém účtu v kladných hodnotách a neřešit před výplatou, kde získat nejlevnější půjčku.

Pojďme se spolu podívat na hlavní zásady, které je bez ohledu na životní zkušenosti potřeba dodržovat, tak abyste s penězi jednoduše vyšli.

Příjmy versus výdaje

Základní princip je zcela jednoduchý. Musíte si zkrátka pohlídat, aby vaše příjmy byly dlouhodobě vyšší než výdaje. Přes to nejede vlak. Opačná situace a lepení rodinného rozpočtu půjčkami nikam nevede, pokud své příjmy rychle nezvýšíte nebo nesnížíte výdaje. K tomu, abyste vůbec věděli, jak na tom jste, je hlavní tyto hodnoty sledovat. Většina lidí samozřejmě zná výši svého platu, ale netuší, kolik měsíčně utratí. Neříkáme, že máte stále hlídat každou vynaloženou korunu, ale zkuste to alespoň měsíc. Dnešní chytré telefony mají aplikace na zapisování útraty, s kterými získáte ihned přehled. Pokud zjistíte, že utrácíte více, než kolik máte k dispozici, máte dvě možnosti. Buď více vydělávat (třeba díky brigádě) nebo méně utrácet a pokusit se najít cesty, jak ušetřit (například změnit dodavatele služeb).

Spořte

Peníze, které vám měsíčně zbývají, si odkládejte a vytvořte si nezbytnou rezervu. Ta by měla být ve výši tří až šesti násobků měsíčních výdajů. Zásadní je, aby byla kdykoliv k dispozici v případě potřeby, tedy na spořícím nebo běžném účtu. Až po vybudování této železné zásoby investujte do spoření na penzi a dalších dlouhodobých forem ukládání volných financí. Myslete na to, že tyto peníze nemůžete vybrat ze dne na den, když se vám rozbije pračka nebo lednice.

Půjčujte si na životně nezbytné věci

Je logické, že na bydlení a jeho vybavení nebo na automobil neušetříte z několika málo výplat. Zrovna toto jsou statky, u kterých není chybou zvolit úvěr. Stejně tak, pokud se vám rozbije kotel, nenecháte rodinu koupat se ve studené vodě a mrznout, ale využijete třeba možnost výhodné neúčelové půjčky bez registru. Na druhou stranu, věci, které pro vás nejsou nutností, ale spíš radostí, byste měli financovat z vlastních prostředků. Ať už se jedná o luxusní dovolenou, drahé vánoční dárky, sportovní vybavení nebo zábavní elektroniku. I když si však půjčíte na cokoliv, také zde platí předchozí bod o spoření. Nejlépe je nastavit si výši splátek tak, abyste i například při placení hypotéky mohli spořit a zvládli tak drobnější výdaje řešit z vlastních zdrojů.

Volte půjčku chytře

Se zodpovědným hospodařením souvisí také chytré a promyšlené využívání nabídek finančních společností. Pokud už si půjčujete, tak s vědomím, že využíváte nejlepší možnost na trhu. Udělejte si online srovnání půjček a prohlídněte si aktuální akce. Nejlevnější půjčka nemusí být vždy nejvýhodnější, raději si přečtěte všechny podmínky. Nekývejte na první možnost, ale věnujte výběru čas, ať následně přeplatíte co nejméně. Při nastavování výše splátek využijte své znalosti rozpočtu a nechejte si ještě raději rezervu. Pokud víte, že vám měsíčně zbývají tři tisíce, určitě si v této výši neberte splátku, ale vždy ji volte alespoň o několik stovek nižší, ať nemáte potíže, kdyby vše nešlo podle plánu. Je lepší splácet déle, ale mít klidný spánek, než se stresovat, že nebudete mít před výplatou co jíst. Pokud se vám povede něco naspořit, můžete nakonec tuto rezervu využít na předčasné splacení.