Pokud patříte k těm, kdo mají nedostatek sebevědomí, zamyslete se, co proti tomu můžete udělat. Být v podnikání sebejistý je totiž poloviční výhra. Sebejistota totiž ovlivňuje nejen vás, ale i potenciální zákazníky, klienty, dodavatele, zkrátka na všechny s kým přicházíte do styku.

Jak zvýšit sebevědomí?

Vytyčte si cíle a spolu s nimi i plán, jak jich dosáhnete. Každý den se pak soustřeďte na to, co musíte udělat proto, abyste cílů dosáhli. Získáte tak kontrolu nad svými věcmi. Váš plán neopouštějte, pokud se nezmění něco zásadního. A v případě, že ano, sepište si plán nový.

Dodržujte své plány

Jedním ze způsobů, jak pěstovat sebevědomí, je získat kontrolu nad věcmi kolem vás. Chcete ovlivňovat svět kolem sebe a ne, aby tomu bylo naopak. Když budete neustále v reaktivním režimu, když vás bude život mlátit přes hlavu, bude velmi těžké si takový postoj udržet. Proto je důležité plánovat. Stanovte si jasné cíle, vytvořte si plán pro jejich dosažení a každý den se soustřeďte na to, co musíte udělat dnes, abyste jich dosáhli. Když vznikne nová situace, vypořádejte se s ní, ale pak se hned vraťte ke svému plánu. Neopouštějte plán, pokud se nezmění něco zcela zásadního. Potom si vytvořte nový plán a zase se jej držte.

Slavte každý úspěch

Naučte se oslavovat každodenní byť drobné úspěchy. Když se vám něco povede, nečekejte s oslavou. Než by k ní došlo, dost možná by se opět semele a na oslavy už nebude čas ani nálada. Najděte si chvilku na oslavu toho, co už máte. Odměňte se dobrým obědem, zákuskem nebo třeba kabelkou.

Staré chyby neřešte

Spousta podnikatelů příliš přemýšlí o vlastních chybách. Sebereflexe je sice důležitá, ale příliš častá sebekritika může vlastní sebevědomí pěkně podkopat. Učte se z vlastních chyb, ale příliš velké soustředění na neúspěchy vám sebere sebevědomí a energii. S minulostí stejně nic neuděláte.

Udržujte se ve zdraví

Mnoho podnikatelů pro své zdraví moc nedělá, což je logicky špatně. Nezapomínejte na spánek, stravu, pohyb. Budete-li ve formě, se sebevědomím to udělá divy.

Sandra Špačková