Chcete se osamostatnit a postavit se na vlastní nohy? Řešením může být hypotéka pro mladé. Jaké má výhody a jak vybrat tu nejlepší?

Osamostatnit se od rodiny, postavit se na vlastní nohy a konečně vykročit do života na vlastní pěst. To je důležitým momentem každého mladého člověka. A to, jak se mu to podaří, je často hodně závislé na finančních možnostech, kterými disponuje. Přestěhovat se do vlastního totiž je především o tom, zda na to člověk má nebo ne. A protože po studiích má jen málokdo našetřeny na účtu miliony na byt, nezbývá než se poohlédnout po hypotéce.

Jenže tady problémy teprve začínají. Hypotéka pro mladé může být docela oříšek. Často jim chybí nutná částka v hotovosti, mnohdy nemají v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou a pokud navíc již třeba mají malé miminko a manželku na mateřské, celá situace už se dost komplikuje. Ale neztrácejte naději, možnosti existují!

Výhody

Není to vše zas tak černé. I mladí mají při žádosti o hypotéku výhody. Především je banka ochotna půjčit vám na delší dobu – typicky až na 30 let, což znamená nižší měsíční splátky. S možností předčasně hypotéku splatit to pak dohromady může dávat docela zajímavou kombinaci. I pro mladého žadatele může být hypotéka dostupná. Nejvíce samozřejmě záleží na jeho schopnosti splácet. Tedy to, kolik vydělá a jaké má skutečné výdaje na živobytí. Roli hrají i další skutečnosti:

  • Máte už jiný úvěr či hypotéku?
  • Máte dostatečný základ v hotovosti?
  • Jste vdaná nebo ženatý nebo žijete jako nesezdaný pár?

Nevýhody

Zásadní nevýhodou je, že mladý absolvent má většinou daleko nižší plat, než bude mít třeba za 10 let. Kariérní růst jej teprve čeká. Proto jsou jeho příjmy v porovnání s jeho výdaji v relativně nevýhodném poměru, což banky samozřejmě řeší. Odrazí se to zejména na výši úvěru, který je vám banka ochotna poskytnout. A to může být někdy nepřekonatelná překážka. S dnešními cenami bytů vás milion od banky nijak nevytrhne. Pokud chce mladý člověk také založit rodinu, zvýší se jeho výdaje významně kvůli nákladům na malé dítě, které jsou opravdu velké. Pro banku pak bude takový klient dost rizikový.

Pomoc od státu

Pro mladé je často ideální volbou tzv. státní hypotéka, která se poskytuje mladým rodinám a nabízí velice výhodný úrok. Lze ji využít jak na pořízení nemovitosti, tak i na její rekonstrukci. Je třeba splnit řadu podmínek, ale rozhodně to v současnosti patří k nejdostupnějším variantám.

S rozhodováním, jak postupovat, vám nejlépe poradí aplikace na internetu, které ze zadaných údajů spočítají co vám která instituce může nabídnout. Hypotéka kalkulačka je užitečným pomocníkem, když se vám nechce obíhat banky a ztrácet čas. Vše si můžete pohodlně porovnat z domova. A až zjistíte, jak si reálně stojíte, můžete do banky vyrazit s dostatkem informací. Získání hypotéky je náročný proces, ale pokud nechcete lít peníze do nájmu, pak je to často vaše jediná možnost.