přece jenom se stále najdou určitá odvětví lidské činnosti, kde si lépe dokážeme představit jedno nebo druhé. Jistě existují skvělí aranžéři květin, ale pod pojmem „květinářka“ si vždy představím spíš Audrey Hepburn. V armádě mají ženy už dávno svoje uplatnění, ale na Ramba si stále ještě hrají více chlapci než dívky.

A i když se neodvážím říci, zda profese kopáče je ženská či mužská, přece jenom v příkopech u cesty vídám převážně jedno pohlaví. I v takových případech ovšem samozřejmě existují výjimky. Jednou z nich, byť jde skutečně o spojení velmi nezvyklé, je žena a fotbal.

Ne, nemyslím tentokrát emancipaci ryze mužského sportu, která proběhla už dávno. Fotbalistky ve světě mají svoje místo, svoje soutěže, svoje turnaje, svoje hvězdy s velkými reklamními kontrakty.

Například nejlepší fotbalistku světa, která se jmenuje Marta Vieira da Silva a na dresu jako správná Brazilka nosí uměleckou přezdívku Marta, už dlouhá léta nemohou ignorovat ani ti největší výrobci sportovního vybavení spolupracující s mužskými hvězdami největšího kalibru. Myslím spojení s profesí, která ve světě patří výhradně mužům, byť na jejím vykonávání pohlaví nemá vliv. Sportovní manažerka.

Ženy ve vedení fotbalových a vůbec sportovních klubů jsou stále velkou kuriozitou. Jednou z takových je například Margarita Louisa-Dreyfusová – majitelka jednoho z předních světových fotbalových klubů Olympique Marseille. Tradiční francouzský klub byl původně pýchou jejího muže, který se v něm angažoval od roku 1996, ale když Robert Louis-Dreyfus zemřel v roce 2009 na leukémii, jeho manželka po něm zdědila jeho firmy i Olympique, kterému zůstala věrná.

V našich končinách se pro změnu stále častěji hovoří o ženě, která začínala jako fotbalová rozhodčí. Na této pozici už způsobila hodně rozruchu, jelikož svými skvělými výkony zastínila mnoho svých mužských kolegů i v nejvyšší soutěži.

Teprve ve chvíli, kdy se stala předsedkyní ústřední komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky a začala uvažovat o kandidatuře na křeslo předsedy celého fotbalového svazu, mnoha lidem došlo, že nejde o pouhý výstřelek, ale o skutečný vpád žen do mužského království.