Kde asi tak mají vzít peníze na spoření a investice, když měsíc co měsíc žijí od výplaty k výplatě? Skutečnost je taková, že přemýšlením o penězích často zjistí, kde všude zbytečně vyhazují peníze z okna. A pravda někdy bolí.

Spousta lidí peníze neřeší do doby, dokud je má. Jakmile dojdou, jedna část se uskromní, druhá si někde půjčí a dál si vesele žije nad své poměry, dokud na dveře nezaklepe exekutor. Nač přemýšlet nad penězi, vždyť život je krátký. Jenomže dobré hospodaření s penězi neznamená utáhnout si opasky na poslední dírku a až do smrti asketicky přežívat.

Finanční gramotnost znamená utrácet smysluplně a zbytečně neplýtvat penězi. Nejde přitom pouze výdaje za zábavu, značkové oblečení či cigarety, ale také o neznalost toho, jak fungují základní finanční produkty. V dobré víře lidé mívají peníze uložené na běžných či spořicích účtech, aniž by tušili, že zde jim finanční pšenka nepokvete. Když to spojíme s nárůstem cen za bydlení i jídlo, zamyslet se nad svými osobními financemi má smysl. Někdy totiž stačí málo a za rok ušetříte tisíce.

Najděte si správný běžný účet

Běžný účet, platební karty a internetové bankovnictví jsou skvělými nástroji při správě osobních financí. Pokud je využíváte správně. V první řadě si zjistěte, kolik vás váš stávající bankovní účet stojí. Za co vše a v jaké výši platíte poplatky? Možná zjistíte, že tímto nenápadným způsobem vám měsíčně utíkají stovky korun. Najděte si účet, který vás bude stát méně, ne-li dokonce nic. Dnes už je normální mít bankovní účet bez poplatku. Pokud vás nyní stojí účet každý měsíc 200 korun, za rok ušetříte příjemných 2 400 korun.

Spořte na stáří chytře

Většina lidí si uvědomuje, že český státní důchod z nich bohaté seniory rozhodně neudělá. Jediným způsobem, jak se přilepšit, je spoření od mladí. Lidé si platí nejrůznější životní pojištění a spoření, které jim ale žádné závratné částky nepřinesou. Lepší volbou jsou dlouhodobé investiční strategii. Podle odborníků špatnou volbou investiční strategie přichází budoucí senioři doslova o miliony korun. Pokud vám finance přebývají, vytvořte si rezervu na nenadále situace a zbytek chytře investujte pro lepší budoucnost.

Půjčujte si na podstatné věci

Dobrá finanční gramotnost neznamená striktní odsouzení všech půjček. Naopak je vnímá jako příležitost. Jen je třeba přemýšlet nad použitím půjčky a jejím smyslem v dlouhodobém horizontu. Je velmi pěkné, že chcete svým blízkým udělat radost drahým dárkem pod stromeček. Ale opravdu jej chcete splácet další dva roky? Naopak je správné, že lidé chtějí žít ve vlastním bydlení a nevyhazovat zbytečně peníze za drahý nájem.

Přemýšlet bychom měli už při výběru vhodné půjčky. Nebojte se používat online srovnávače jako úspory.cz či půjčky.cz, výsledné údaje si ale ověřte. Vždy si nejprve spočítejte, na kolik vás půjčka na konec přijde. Důležitý je rozdíl mezi půjčkou a splacenou částkou. Čím méně, tím lépe. Nesledujte pouze výši úroku či měsíční splátky, vždy se snažte přemýšlet dál než jenom do příštího dne, týdne či měsíce.