To byl 12. ročník Equal Pay Day, který vyvrcholil ve čtvrtek 1. dubna 2021. Zájem o to být u toho byl mezi ženami i muži obrovský. Celkem 918 účastnic a účastníků, 39 vystupujících a 60 mentorek, kteří si našli čas a věnovali svou pozornost tématu rovných platů, kdy rozdíl mezi platy mužů a žen činí v ČR v průměru 18,9 %, a rovných příležitostí, jsou toho důkazem.

Už dnes si do svých diářů můžete poznamenat červenou tužkou termín 13. ročníku, který nás čeká ve dnech 8. a 9. 4. 2022.

Vládní nařízení poslala již podruhé konání této akce upozorňující na problematiku nerovného odměňování žen a mužů do online formátu. Organizace Business & Professional Women CR, která za touto akcí stojí, vzala tento fakt jako příležitost, která umožnila zapojit osobnosti nejen z Česka, ale doslova z celého světa.

Setkat jsme se taky mohli například se slovenskou diplomatkou a političkou Magdalenou Vašáryovou, britskou podnikatelkou Antonií Burrell, ředitelkou komunikace Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) Jackie Brock Doyle nebo Global International Supply Chain Head v pivovarnické skupině AB InBev Flavií Gomes Aragao.

Equal Pay Day otevírá témata, která jsou důležitá, ale ve společnosti se o nich málo mluví. Svůj podíl na tom má i menší zastoupení žen ve veřejném prostoru, kdy jejich hlas není dostatečně slyšet. Témata, která přišla na „přetřes“ byla různá, od nerovného odměňování žen a mužů, na které v rámci svého vystoupení upozornila Lenka Simerská, hlavní gestorka projektu 22 % K ROVNOSTI, přes rovnost příležitostí až po tipy na nastavení work-life balance. Atmosféra panující ve virtuálním sále během konference i v rámci mentoringových setkání, byla nabitá pozitivní energií, odhodlaností mluvit o tématech, která nemusí být pro každého z nás komfortní, chutí žen podpořit se navzájem.

Vzájemná podpora žen byla jednou z hlavních myšlenek, která rezonovala v řadě vystoupení v rámci konference. Naprosto jasně její potřebu vyjádřila významná česká ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, když řekla: „Každá žena, která se dostane do vysoké pozice, by se měla snažit vytvářet podmínky pro další ženy, aby se jim to také mohlo podařit, a musí být inspirací pro ostatní.

Právě proto má akce jako Equal Pay Day a nezisková organizace Business & Professional Women CR své nezastupitelné místo v českém veřejném prostoru.

Více informací o konferenci Equal Pay Day 2021 najdete ZDE