Festival zdobí filmy se 13 oscarovými nominacemi a hosté jako Sylvain Chomet a Isaach de Bankové. Od zítřejšího dne až do 28. 3. se diváci můžou těšit na bohaté filmové menu.

Festival zahájí Jarmuschův film Přežili jen milenci a Wajdův Walesa, člověk naděje

Slavnostní zahájení festivalu proběhne 20. března v Cinestaru Anděl s následným večírkem v reprezentačních prostorech Obecního domu. Filmový program oficiálního zahájení tvoří dva odlišné snímky od klasiků americké a evropské kinematografie Jima Jarmusche a Andrzeje Wajdy. Nový film Jima Jarmusche Přežili jen milenci je retro romance o tom, že upíři jsou taky jenom lidi. Výstřední, cyničtí, ale vlastně docela milí. Jarmusch směle pracuje s četnými klišé vampýrských filmů a spolehlivě pobaví publikum Febiofestu nejen na zahájení, ale také na následujících festivalových projekcích. Druhým zahajovacím filmem bude Walesa: člověk naděje. Legendární polský režisér Andrzej Wajda natočil strhující životní příběh prvního polského demokratického prezidenta Lecha Walesy, symbolu pádu komunismu v Polsku. Klasicky vyprávěný, fascinující a silný životní příběh představuje Walesu jako politika, muže záviděníhodné odvahy, ale i jako otce. Film přijede uvést hlavní představitel Robert Więckiewicz.

4 filmy, 13 nominací na Oscara

V repertoáru letošního 21. ročníku Febiofestu v Praze uvidíte kromě spousty dalších zajímavých snímků 4 filmy, které již získaly 13 nominací na Oscara. Film Ona (r. Spike Jonze) vypráví příběh o osamělém muži Theodorovi, který se živí psaním osobních dopisů pro druhé. Po rozvodu se zajímá o nový operační systém, který je speciálně upravený podle potřeb zákazníka. Ze světa tohoto systému na něj začne mluvit ženský hlas, do kterého se postupně zamiluje… Film má pět nominací na Oscara. Nebraska od Alexandra Payna vypráví příběh o pomateném starém muži, který se vydá se synem do Nebrasky pro cenu, o níž si myslí, že ji vyhrál. Po cestě se shodou náhod na čas zastaví ve městě, kde otec vyrůstal. Vizuálně strhující počin získal hned 6 nominací v klíčových kategoriích. Po jedné nominaci mají životopisný film Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě (r. Justin Chadwick) a režijní počin herce Ralpha Fiennese Vášeň mezi řádky (The Invisible Woman), love story ze života Charlese Dickense.

Předsedou poroty Febiofestu 2014 bude Theodor Pištěk.

Držitel Oscara, Césara i Českého lva, slavný kostýmní výtvarník a malíř Theodor Pištěk povede jako čestný předseda hlavní 33člennou porotu 21. ročníku MFF Praha – Febiofest. Na festival přijede také výrazná finská herečka Kati Outinen, zásadní představitelka filmů Akiho Kaurismäkiho, aktuálně nominovaná na Českého lva za roli ve filmu Klauni. Na Febiofest přiveze také svojí novinku Láska, soudruhu!

Febiofest Music Festival 2014 je nabitý novými kapelami a je opět zdarma

Pořadatelé Febiofestu i letos připravili bohatý hudební doprovodný program. Febiofest Music Festival proběhne jako každoročně v -3.podlaží multikina Cinestar Anděl, a to od pátku 21.  do pátku 28. března 2014. Vstup je zdarma. Každý večer budou k vidění dvě kapely a poté se do noci bude pokračovat v zábavě díky after-party s DJem. Vystoupí hiphopoví Defuckto,  česko-američtí rockeři Airfare, alternativně-exprimentální Vladivojna La Chia, elektroničtí The Soul Science a Animal Gigolo, reggae band Pub Animals, ostravský pop-rockový objev Fiha nebo netradičně hned ve třech večerech  vycházející star Agnieszka Kapuscinska, která vystoupí se svým sólovým projektem Agu a poté jako zpěvačka při koncertech skupin The Science a Džezvica. Celý program ukončí v pátek 28. března disco-funkoví Megaphone. V garážích naleznete také relaxační zónu, stánky s občerstvením a výbornou atmosféru, připravené pro diváky Febiofestu i pro ty, co přijdou přímo na hudbu. Vstup na celý hudební program je zdarma.