Od jara příštího roku se vytvoření firmy za tři dny stane realitou, a navíc s náklady pod tři tisíce korun.

Jak uvedl v minulém týdnu náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán, cílem je vytvořit jakési zakladatelské dokumenty a v případě, že je zakladatelé nových firem použijí, budou mít zjednodušený a zkrácený proces režim.

Praxe by měla být taková, že budoucí podnikatel přijde k notáři, kde mu sdělí, že chce založit společnost podle vzorových dokumentů a notář pak doplní všechny potřebné údaje a vše zapíše do rejstříku. Poté podnikatel uhradí tři tisíce korun, čímž firma vznikne.

Novinka by měla sloužit především malým firmám s jednoduchou strukturou a které tedy nepotřebují žádná složitá ujednání.

Situace se tak budoucím podnikatelům značně ulehčí. Dosud je třeba zaplatit přibližně čtyřikrát tolik a celý proces trvá i několik týdnů.

Ke změnám dochází proto, že Česká republika tak splní závazek, který dalo Evropské unii v souvislosti s vyjednáváním o dotacích na příštích sedm let.

Snahou je mimo jiné i sjednotit podmínky pro založení firmy v Evropě. Nejrychleji lze firmu zatím založit v Makedonii (asi dva dny) a nejlevněji vás založení firmy vyjde ve Slovinsku (založení je zdarma).

Sandra Špačková