Víme, co nesmíte nechat doma, abyste zapůsobila a udělala dobrý první dojem.

Ať se vaše plány vydaří!

Zabalte se do příručního zavazadla

Jestli máte pracovní cesty jen na pár dní, doporučujeme se naučit, jak si sbalit do příručního zavazadla. Proč? Zkrátíte si tak čekání na odbavený kufr, navíc u většiny leteckých společností nemusíte ani k přepážce, když si uděláte check-in online z aplikace v telefonu. A také minimalizujete hrozbu toho, že se vám zavazadlo zpozdí, nebo hůř, ztratí.

Informujte se dopředu o tom, jaké jsou podmínky a povolené rozměry palubního zavazadla u vaší aerolinky. Menší problém nastává při převážení kosmetiky v příručním zavazadle. Na palubu si totiž smíte vzít jen lahvičky s maximálním objemem 100 ml a v celkovém množství 1 litr. Oblíbené přípravky přendejte do menších obalů a na parfém si pořiďte plnitelný rozprašovač.

Pozor na ztráty a krádeže

Chcete se vyhnout tomu, že vám někdo kufr ukradne, nebo že se ztratí a už si k vám nenajde cestu? Existuje hned několik opatření, které je dobré udělat.

 • Jmenovka – vytvořte si visačku s jmenovkou, na které uvedete kontaktní informace. Jednu takovou raději umístěte i dovnitř kufru, kdyby se náhodou visačka utrhla. V případě ztráty tak usnadníte pracovníkům letiště identifikaci zavazadla.
 • TSA zámek – kvalitní zámek odradí nejednoho nenechavce, který by chtěl zneužít chvilky nepozornosti na letišti.
 • Obal na kufry – šikovná vychytávka, díky které si okamžitě všimnete, kdyby někdo odjížděl s vaším zavazadlem.

Jaké oblečení a boty vzít na pracovní cestu

Tak tohle může být velké dilema – záleží hodně na tom, jaký je u vás v práci dress code. V zásadě ale nic nezkazíte tím, když budete chtít vypadat dobře, ideálně lépe než klient/kolegové. Tím, že si dáte záležet na svém vzhledu, dáte protistraně najevo, že jste profesionálka a na schůzce vám záleží.

 • Sako. Bez něj se neobejdete. Jedno si vezměte na sebe a jestli to situace vyžaduje, druhé zabalte otočte naruby a obalte ho oblečením. To proto, aby se na něm neudělaly nepěkné záhyby.
 • Košile, halenky. Vezměte si jich víc, ať je můžete prostřídat.
 • Kalhoty/sukně. Rovné kalhoty a pouzdrová sukně jsou základem každého business outfitu.
 • Kostýmek. Někdy bývá lepší v kostýmku přiletět – nezmačká se vám. Proto jestli ho berete s sebou, raději v něm i cestujte.
 • Spodní prádlo. Punčochy, košilka pod košili, dobře padnoucí podprsenka a další nezbytnosti.

Co se barev a vzorů týče, opět záleží na konkrétní situaci. Vsaďte na neutrální barvy jako je černá, hnědá a bílá, které se dobře kombinují. Také tmavě modrá je sázkou na jistotu. Pokud vás čekají méně formální setkání, klidně zakomponujte i nenápadné vzory a potisky.

Oblečení vybírejte takové, abyste ho mohla různě kombinovat mezi sebou a vytvořila tak vždy nový, neokoukaný outfit. Určitě nechcete, aby si o vás kolegové nebo partneři mysleli, že pořád nosíte ty samé věci.

Co se bot týče, vezměte si s sebou takové, které se budou vždy hodit ke zbytku outfitu, ať už ho nakombinujete jakkoliv. A raději ať jsou už prošlápnuté. Kdo ví, jak dlouhý váš pracovní den bude. Někdy je lepší vzít jedny černé a jedny hnědé/modré, protože ať se říká cokoliv, černá se nehodí úplně ke všemu. Podpatky volte nízké.

Na co ještě nezapomenout

 • Vhodné doplňky. Vkusné, drobné šperky, kožený pásek, sluneční brýle, kabelka, taška na dokumenty, pouzdro na notebook. Tím vším se dá zapůsobit, ale nesmí se to přehnat.
 • Elektronika – notebook, telefon, tablet, nabíječky, sluchátka.
 • Zápisník, psací potřeby, kniha, čtečka, časopis.

Zdroj obrázku: Undrey / Shutterstock.com