Důvodem je zavedení nového občanského zákoníku. Spolu s ním totiž pojišťovnám vzrostly náklady. Víte, jaké ony nastalé změny jsou a co zohlednit při výběru pojištění?

Co stojí za zdražením?

Pojišťovnám vzrostly náklady na odškodnění, kvůli novému výpočtu škod na zdraví. Do konce roku 2013 platily tabulky stanovující výši náhrad, u kterých například pozůstalí, jejichž příbuzný skonal cizí vinou při dopravní nehodě, mohli zažádat o odškodnění maximálně 240 tisíc korun. Od ledna 2014 však mohou zažádat o jakoukoliv částku. O odškodnění navíc mohou nově zažádat i další lidé poškození úmrtím (tedy nejen příbuzní), což si vyžádá časovou náročnost vyřízení agendy a v mnoha případech bude muset také zasáhnout soud.

Povinné ručení bylo navýšeno také proto, že pojišťovnám vzrostly náklady v důsledku toho, že nově musí přispívat třemi procenty vybraného pojistného do Fondu zábrany škod. Tento vklad bude rozdělován mezi hasiče, záchranáře a další subjekty, jež se podílejí na projektech zvyšujících bezpečnost na silnicích. Dojde-li k nehodě musí nyní pojišťovna platit v případě zásahu hasičů za každou hodinu 5 600 Kč, dříve se platily jen reálné náklady spojené s jejich výjezdem.

Jak vybrat to správné pojištění? Hlavním kritériem při výběru bude samozřejmě cena. V porovnání Vám mohou pomoct internetové srovnávače jako je ePojištění.cz, které se specializuje nejen na porovnání pojištění, ale i jeho prodej. Díky výhodným podmínkám, které mají s pojišťovnami vyjednané a díky online fungování mohou pojištění vozidel nabízet za podstatně nižší ceny než pojišťovny samy. Přečtěte si více informací o ePojištění.cz a přesvědčte se o jejich výhodách sami.

Při výběru pojištění v každém případě zohledněte kromě ceny i celkový limit na zdraví a škodě způsobené další osobě. Současně je ze zákona stanoven minimální limit ve výši 35 mil. Kč pro zdraví a 35 mil. Kč na způsobenou škodu, pokud autem cestujete denně, pak je dobré si tyto limity navýšit.