Český týden kojení vzniká ve spolupráci Laktační ligy a Bayer ČR uspořádáním fotografické výstavy na téma „Veřejné zdraví začíná kojením“. Unikátní snímky na výstavě, která bude putovat rok po 14 místech v zemi, zdůrazňují význam kojení nejen pro matky, dítě, ale i dopady na ekonomiku země i životní prostředí.

Snížení nemocnosti díky kojení má obrovský vliv na veřejné zdraví. Kojení výrazně prospívá také ženě. Snižuje výskyt rakoviny prsu, vaječníků, hrdla děložního, osteoporózy v pozdějším věku, cukrovky a také metabolického syndromu, protože kojící ženy mají příznivější hodnoty krevního cukru a lipidů v prvních týdnech po porodu než ženy nekojící. Mateřské mléko je po dobu prvních šesti měsíců života dítěte nejlepším jídlem a pitím. Žádná jiná strava, a to ani voda, není během tohoto období nutná,“ dodává MUDr. Anna Mydlilová z Národního laktačního centra – Laktační ligy.

Přitáhnout pozornost k tématu vlivu kojení na veřejné zdraví chce také výstava unikátních snímků fotografů a cestovatelů Davida a Miroslava Švejnohových, kteří přinášejí pohled na kojení napříč kontinenty. Snímky moderátorky a cvičitelky Jany Havrdové, které nafotil fotograf Pavel Vítek, pak doplní výstavu z lokální perspektivy. Výstava „Veřejné zdraví začíná kojením“ bude ve 3. patře OD Kotva umístěna do konce září, odtud poputuje do galerie v pražských Emauzích, kde bude k vidění až do 4. listopadu. Poté bude výstava putovat po dalších místech v ČR až do příštího září, tedy dalšího ročníku Českého týdne kojení. Vstupné je zdarma.

Věděli jste, že:

  • Kojené děti méně často vyžadují pobyt v nemocnici.
  • Kojení chrání před syndromem náhlého úmrtí.
  • Kojené děti se lépe vyvíjejí.
  • Kojené děti mají vyšší IQ.
  • Kojení snižuje u matky výskyt rakoviny prsu, vaječníků a hrdla děložního.
  • Rodiče kojených dětí stráví méně času péči o nemocné dítě.
  • Čím déle jsou děti kojeny, tím nižší je riziko obezity i v období puberty. Kojené děti se naučí lépe samy regulovat příjem stravy, protože přestanou pít, když mají dost.
  • Kojení je prevence proti vzniku cukrovky typu 2 v pozdějším věku.

Více informací o problematice najdete na www.kojeni.cz.