Podle průzkumů se již dnes obezita vyvinula v problém globální velikosti. Nejen, že snižuje pracovní schopnost, přispívá k invaliditě a snižuje délku života, ale u mužů rovněž způsobuje potíže s erekcí či pomalejší myšlení. Tolik tvrdí nejnovější výzkumy. Chcete vědět víc?

Podle sexuoložky Katherine Espositové z univerzitní kliniky v italské Neapoli je obezita úzce spojena s poruchami erekce. Svou teorii dokázala testem, při kterém skupinku 110 tlustších mužů rozdělila na dvě skupiny.

Jedna se podrobila tvrdé odtučňovací kůře, zatímco druhá zůstala u svých dosavadních stravovacích návyků. Po dvou letech se podařilo jedné třetině mužů z první skupiny s odtučňovací kůrou začít opět vést plnohodnotný sexuální život.

Z druhé skupinky byli úspěšní pouze tři šťastlivci. „Znovu se potvrdilo, že odtučňování má blahodárný vliv na krevní oběh. Z toho pochopitelně těží také cévy, které zásobují krví mužské přirození, a tak ovlivňují schopnost erekce,“ vysvětlila Espositová.

Podle amerických vědců jsou muži s větší tukovou zásobou pomalejší v myšlení. Tuto trochu urážející hypotézu zveřejnili poté, co prozkoumali přibližně 1400 zdravotních záznamů mužů a při testech mentálních schopností zjistili, že muži s větší nadváhou byli při nich o 23 procent méně úspěšní než jejich kolegové s normální hmotností.

Při stejných testech se ženami se však žádné spojitosti s inteligencí a obezitou neobjevily. Pravděpodobně je to způsobeno faktem, že u žen se tuk ukládá jiným způsobem.

Z výše uvedeného vyplývá hned několik závěrů. I když jsou v celosvětovém průměru tlustší ženy, měla by si i jejich drsnější polovička občas zacvičit. Jenom v České republice nemá nadváhu nebo obezitu v dospělém věku jeden ze čtyř mužů a pouze jedna ze tří žen.

Pokud se tedy neudělá razantní krok zejména v západních zemích, mohl by se podle odborníků zvýšit počet obézních lidí za dvacet let až o 20 procent. A to je z hlediska zdraví docela nebezpečný trend.