Žďár nad Sázavou je branou do Žďárských vrchů. Turistům nabízí spoustu dalších zajímavostí, než jen krásnou okolní přírodu.

Ve středu města objevíte největší náměstí – Náměstí Republiky. Stojí na něm původně renesanční, později klacisistně přestavěná, radnice. Uprostřed náměstí se pak tyčí morový sloup z osmnáctého století.

Jinak ale centrum částečně obklopují moderní stavby a paneláky, čímž se kouzlo trochu vytrácí. Chuť si ale můžete spravit v Muzeu knihy, které se nalézá poněkud dále od centra v krásném Zámku rodiny Kinských. Unikátní expozice seznámí s vývojem knižní kultury v českých zemích. Objevíte tu starobylé svazky psané ručně, ale i samizdatovou literaturu. Když už budete v zámečku, nezapomeňte si prohlédnout Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který byl zařazen do památek UNESCO. Architekt Santini zde odvedl vynikající práci a místo samotné má zvláštní magický náboj.

Nedaleko Žďáru se nachází Nové Město na Moravě. Každoročně se tu koná lyžařský závod Zlatá lyže, ostatně sportovci tu v zimě najdou ideální podmínky pro běh na lyžích. O samotném městě se říká, že je sochařská galerie pod širým nebem. Narodili se zde sochaři Jan Štursa a Vincenc Makovský. Hned na několika místech proto najdete plastiky jmenovaného Jana Štursy.

Návštěvníci se obdivují jeho Raněnému nebo si mohou prohlédnout tzv. „Pasáčka“, ve skutečnosti se ale socha jmenuje „Píseň hor“. Ke specialitám Nového Města patří také dva kostely katolický a evangelický. Katolický kostel sv. Kunhuty zdobí sgrafita malíře Karla Němce.

Pokud se chcete dozvědět něco o životě na Novoměstsku, navštivte Horácké muzeum s půvabnou expozicí lidové kultury, sklářství a železářství. Nejen děti potěší staré a prosté dřevěné hračky. Mohou si také prohlédnout školní třídu z třicátých let minulého století, včetně jejího typického vybavení. K Novoměstsku patří tradičně lyžování, tudíž i o jeho historii, včetně výroby lyží, se v muzeu dozvíte. Nechte si na závěr prohlídky pustit na dvoře muzea i originální Vírský mlýnek. Vznikl z rukou lidového řezbáře, jenž vytvořil úžasný cyklus dřevěných figurek. Ty se poháněné vodním kolem všemožně hýbou. Dříve podobná dílka zdobila mnohé venkovské potoky. Nyní je už málokde uvidíte.

V parku za katolickým kostelem stojí novoměstský zámek s popisným číslem jedna. Po požáru v roce 1723 došlo k jeho barokní přestavbě, nicméně dnes má novorenesanční podobu. Nenajdete v něm však klasickou zámeckou expozici, nýbrž moderní Horáckou galerii. Ta se věnuje, vzhledem k místní tradici, českému sochařství 20. století a krajinářství. Na Vysočině a v samotném Novém Městě na Moravě působilo několik výtečných krajinářů jako třeba Pavel Kopáček, Oldřich Blažíček a Josef Jambor. Pravidelně se tu konají také výstavy a kulturní akce.

Autor: Martina Bittnerová