Ideální je, kdy za vás alespoň inzerát vystaví kompetentní HR pracovník. Ale co když není žádný k dispozici? Nezoufejte a čtěte dále.

Základem je, napsat dobrý a výstižný popis pozice, která je obsazována. Popis musí vžy obsahovat úkoly, které bude zaměstnanec vykonávat. Za co bude mít zodpovědnost. Jaké jsou cíle a požadavky. A v neposlední řadě, jaké bude jeho hodnocení.

Dalším důležitým bodem je ujasnit si, co od kolegy očekáváte. Jaké dovednosti, znalosti a schopnosti by měl znát. Je dobré vědet, zda lpíte spíše na určité výši vzdělání, nebo spíše na zkušenostech. Čím podrobnější budete, tím přesnější profil zaměstnance získáte.

Rozhodně vystavte inzerát na pracovní portály. V inzerátu mimo jiné musí stát pracovní úkoly, povinnosti a kompetence. Nesmíme zapomenout, že je potřeba uchazeče na pozici nalákat, a proto do něj napište, co jim jako firma nabízíte – benefity apod. Výši platu ale uvádět nemusíte. Nezapomeňte uvést kontakt, kam mohou uchazeči odpovídat.

Jakmile obdržíte nějaké životopisy, dávejte si na stranu CV, které splňují vaše požadavky a tyto kandidáty pozvěte na pracovní pohovor. U tohoto kroku jednejte pečlivě a s rozvahou. Pokud si u některého kandidáta nejste jisti, zda ho pozvat či ne, raději ho pozvěte také.

Těm, které jste nevybrali, pošlete e-mail a poděkujte jim za zájem. Bohatě postačí nekonkrétní email, jen aby uchazeči věděli, že již nemají čekat.

Máte-li na hromádce větší množství nejasných kandidátů, zkuste jim po domluvě na pár minut zavolat a udělat tak telefonický předvýběr. Doplníte si chybějící nebo nejasné informace z životopisů. I to by vám mohlo pomoct s výběrem, koho pošlete na osobní pohovor.

Na samotný pohovor si vyčleňte přibližně jednu hodinu. Pokud si to situace nežádá, nezvěte si všechny kandidáty na jeden den. Snadno vám splynou a vy si tak nakonec přiděláte práci.

Jak postupovat na osobním pohovoru? O tom až příště… Na pokračování se můžete těšit příští týden.

 

Martina Mlsná