nových slunečních brýlí. Podle čeho brýle vybírat, tak aby chránily oči a slušely nám?

Sluneční brýle podléhají módním trendům, vždy bychom při výběru měly zohlednit několik aspektů.

Skla brýlí. Existuje nepřeberné množství barev a odstínů skel. Měla by být tónovaná tak, aby nebránila dobré viditelnosti a aby zachovala barevné vidění. Všeobecně ale platí, že modrá snižuje viditelnost červené a zelené, a jejich koupi by tak měli zavrhnout řidiči. Pro ty je nejideálnější šedé nebo hnědé tónování. Žluté a oranžové tónování se hodí do mlhy nebo na sportování.

V žádném případě neplatí, že čím tmavší brýle, tím lépe nás ochrání. UV filtr mohou obsahovat i čirá dioptrická skla. Celkem rozlišujeme 5 kategorií UV ochrany:

Kategorie 0 a 1 – ochranu zajišťují jen při slabém slunečním záření, jsou spíše módním doplňkem.

Kategorie 2 – vhodná při středně silném slunečním záření.

Kategorie 3 – tmavý filtr, vhodný pro běžné nošení na silném slunečním záření.

Kategorie 4 – nejtmavější filtr, vhodný do hor či k moři, kde je velmi silné sluneční záření. Není příliš vhodný pro řidiče, zkresluje barvy.

UV filtr s číslem 400 nanometrů nám poskytne takřka 100% ochranu před ultrafialovým zářením. Zda naše brýle splňují tento parametr nám přeměří optometrista v každé optice.

U brýlí samozřejmě chceme, aby nám slušely. Jaké vybrat obruby? To záleží na tvaru vašeho obličeje.

Kulatý obličej

Majitelky kulatých obličejů s plnými tvary mohou zvolit výraznější, hranaté brýle, které pomohou dorovnat proporce. Na škodu nebudu ani bezobroučkové brýle. Naopak kulaté obroučky obličej opticky ještě více zaoblí.

Hranatý obličej

Máte hranaté, ostré rysy s vystouplými lícními kostmi? Pak sáhněte po oválnějších tvarech, obruby mohou být asymetrické, ty vyrovnají geometrický tvar obličeje a perfektně jej zjemní.

Trojúhelníkový obličej

Širší partií v horní části a postupně se zužující směrem k bradě se vyznačuje trojúhelníkový typ obličeje. Zvolte jemnější obruby, které nebudou mít výrazný tvar. Nevhodné budou brýle se zvýrazněnou horní linkou obrub.

Tvar hrušky

Hruškovitý tvar obličeje je ten, který má užší partie ve spánkové části a naopak širší lícní kosti a výrazné tváře. Nejslušivější budou brýle se zvýrazněnou horní linií obrub.

Oválný obličej

Nejjednodušší výběr mají majitelky oválného obličeje. K němu se totiž hodí prakticky všechno.

Sandra Š.
foto: womenshealthmag.com