Sever Čech: Chemie, doly, měsíční krajina. Poddolované opuštěné vesnice, nepokoje, smog.

Takový nějaký obrázek si o severních Čechách udělají lidé odjinud, pokud mají k dispozici jen informace v médiích. A je to tak, tyto zprávy nelžou. Je to ovšem jen jedna část pravdy, ta nešťastnější, ale hlavně – menší. Existuje i druhá, větší a krásnější část pravdy o severozápadním pohraničí: Je to kraj nesčetných potoků, potůčků, hor a hůrek, krajina úchvatné přírody, divokých strží a různobarevných skal.

V tomto kraji také najdete slavnou a krásnou Portu Bohemiku, která už okouzlila nejednoho básníka, spisovatele či hudebníka světového formátu. Nevíte, o kterých umělcích je řeč?

Tak například, jen nějakých dvacet kilometrů od Brány Čech leží půvabné lázeňské město Teplice, oblíbené inspirující místo takových velikánů, jako byli Ludwig van Beethoven nebo Johann Wolfgang von Goethe.

A aby toho nebylo málo, Porta Bohemica a její okolí byly dokonce tím, co iniciovalo vznik celé jedné světově proslulé indiánské legendy.

Ano, vážení, právě v tomto divukrásném kraji se zrodila postava hrdinného náčelníka, slavného Apače Vinnetoua. Její tvůrce, spisovatel Karl May, si tento kraj nesmírně oblíbil, až se tu stal téměř stálým hostem. Jako „základnu“ pro svůj pobyt i pro své výlety si vybral hostinec Srdíčko v Brné nad Labem. Odtud vyrážel na toulky přírodou, tady také potom dlouhé hodiny seděl u „svého“ stolu psal a psal a psal.

Možná tomu nebudete chtít věřit, ale dobové prameny se opravdu shodují na tom, že všechny ty příběhy indiánského gentlemana a jeho přátel se zrodily „in Nordböhmen“, a vůbec ne v Americe, jak by se mohlo zdát. Dokonce existují i znalci, kteří Vinnetouova dobrodružství znají z knížek tak dobře, že vám mohou přesně ukázat, ve které části kraje se ten který příběh odehrává!

Mayův stůl najdete v Srdíčku dodnes. Krásný kraj kolem Brné jakbysmet. Knihy o Vinnetouovi se dají koupit snad v každém antikvariátu…

Ještě vás nic nenapadá? Co byste řekli takovému menšímu výletu? Zkuste se vydat do kraje, kde se Krušné hory stýkají s Českým středohořím, kde se monumentální řeka Labe chystá opustit české území, kde se volně potulují stáda tichých muflonů, kde na každém druhém kopci zakopnete o rozvaliny středověkého hradu nebo narazíte na netopýří jeskyni, o které snad ani ochránci přírody nevědí.

S batohem na zádech, s knihou pod paží (a pro jistotu s navigací v kapse) můžete také prožít něco podobného jako kdysi Karl May. Možná o tom nenapíšete několik románů, ale líbit se vám tu určitě bude.

Autor: Eva Musilová