trojnásobný držitel ceny Grammy, držitel Oskara za celoživotní dílo, autor několika písní k filmům Tenkrát na západě či k trhákům Quentina Tarantina Kill Bill, Hanebný pancharti či Nespoutaný Django Ennio Morricone přijede už v únoru vystoupit před diváky do České republiky.

Symfonický orchestr pod jeho vedením odehraje koncert 9. února 2014 v pražské O2 aréně.

Italský filmový skladatel Ennio Morricone je jednoznačně jeden z nejplodnějších a nejúspěšnějších skladatelů filmové hudby v historii světové kinematografie. Je dosud jediným hudebním skladatelem, který obdržel prestižní ocenění Oscar za celoživotní dílo a přínos kinematografii.

Zároveň je trojnásobným držitelem ceny Grammy, dvou cen Zlatý glóbus, pětkrát získal cenu BAFTA, sedmkrát cenu David di Donatello, získal však i mnohé další. V roce 2009 mu byl francouzským prezidentem Nikolasem Sarkozym uděleno státní ocenění cti.

Morriconeho dílo se proslavilo především díky kultovním westernům režiséra Sergia Leoneho. Nezapomenutelná je hudba k filmu Hodný, zlý a ošklivý s Clintem Eastwoodem, stejně jako legendární melodie k filmu Tenkrát na západě.

Celkem Morricone složil hudbu k více než pěti stovkám filmů a seriálů. Je autorem skladeb z celosvětově oblíbeného televizního seriálu Chobotnice. Určitě si vybavíte i melodie filmu z filmu Profesionál s nepřekonatelným Belmondem v hlavní roli. V posledních letech často spolupracuje s režisérem Quentinem Tarantinem, který jeho hudbu použil ve svých snímcích Kill Bill, Hanebný pancharti nebo v jeho nejnovějším filmu Nespoutaný Django.

Sandra Špačková