a podnikat výlety mimo uzavřené expozice. Zde máte tedy od nás několik tipů, kam vyrazit na výlet.

Botanická zahrada v Praze

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji, respektive její venkovní expozice, se od 1. dubna významně změnily. Návštěvníci již nebloudí mezi několika samostatnými expozičními celky oddělenými do sebe ploty, ale navštěvují jednu velkou a přehlednou venkovní expozici s množstvím zajímavých výsadeb.

Na trávníky Botanické zahrady (mimo Japonské zahrady) je možné vstupovat, polehávat na nich a používat je k piknikům!!! Od 1. května si může (za vratnou zálohu 200,- Kč) zapůjčit zdarma u obou občerstvení na venkovní expozici piknikovou deku. Vinotéka na Vinci sv. Klára je otevřena pondělí – čtvrtek od 14 h, od pátku do neděle od 11 hodin. Zdejší vína, oceněná na mnohých soutěžích u nás i v zahraničí, zakoupíte pouze zde.

Výlet na Milešovku

Milešovka je turistickým cílem již od 19. století, kdy ji navštěvovali lázenští hosté z Teplic. Milešovku si oblíbil i známý německý přírodovědec a cestovatel Alexander von Humbold, který se sem každoročně vracel po dobu 20 let. Nejvíce se nám líbili překrásné výhledy i okolní příroda, která má členitý terén a pasoucí se stádo ovcí na úpatí Milešovky. Pokud máte dalekohled tak si ho přibalte do batohu.

Týn nad Vltavou – rozhledna a soutok Vltavy s Lužnicí

Jedeme do Týna nad Vltavou, spíše se dá říci, že tudy jen projíždíme. Vracíme z víkendu v jižních Čechách, a proto jedeme autem. Ale samozřejmě je možno sem dojet vlakem nebo autobusem. Rozhledna je volně přístupná, takže vlastně jsme nikde nic neplatili. Dokonce i parkování bylo na náměstí o víkendu zdarma.

Výlet do skanzenu v Kouřimi

Jedeme do skanzenu – Muzea lidových staveb v Kouřimi. Přímo ke skanzenu se dá dojet autem, před skanzenem je parkoviště. Nebo můžeme jet autobusem či vlakem do Kouřimi a pak kousek pěšky, cestou se projdeme hezkým historickým městem, skanzen se nachází na jeho okraji. Není to daleko a cesta ke skanzenu je příjemná. Skanzen je viditelně označený, určitě nezabloudíme.

Nalezneme zde roubené chalupy, stodolu s doškovou střechou, hrázděný dům a další stavby, rozhodně se budeme mít na co dívat. Vše je umístěné v krásné přírodě a některé stavby – nebo spíše většina staveb je zařízená i uvnitř, takže si můžeme prohlédnout stavby nejen zvenčí, ale i jejich dobové zařízení. Rozhodně je vše velmi krásné a romantické. U každé stavby je její podrobný popis. Ve skanzenu je značený i směr prohlídky, tak abychom nic nevynechali, ale samozřejmě můžeme jít i po své trase.

Zdroj: Turistika.cz