a zároveň pohodovější zážitky ze svahů. Proto byly vyvinuty speciální dámské lyže a přezkáče, které respektují odlišnosti ženské anatomie a nabízejí tak lyžařkám lepší ovladatelnost i pohodlí. Specifickým potřebám žen bylo přizpůsobeno i dámské lyžařské oblečení, a to z hlediska funkčnosti i designu.

Dámské lyže

Dámské sjezdové lyže se již před mnoha sezónami zabydlely v nabídce předních výrobců, přesto o nich stále mezi veřejností kolují zcela mylné názory. Například, že se od pánských liší pouze tím, že jsou nalakovány na růžovo, nebo naopak že se jedná pouze o podřadné a  měkké modely pro začínající lyžařky.

Ani jedno není v žádném případě pravda. Dámské modely se sice skutečně odlišují designem, což bezesporu ocení většina žen již v obchodě, ale i svou konstrukcí, což stejně jistě každá lyžařka ocení na svahu již během prvních oblouků.

Jak se říká, na každém šprochu je pravdy trochu. V tomto případě toto rčení platí o tvrdosti dámských lyží. Ty jsou totiž obecně skutečně měkčí než pánské, a to z toho důvodu, že ženy jsou obecně lehčí než muži.  Ovšem v žádném případě to neznamená, že by dámské lyže neumožňovaly sportovní a agresivní jízdu. Většina výrobců nabízí ve své řadě dámských lyží celé spektrum modelů od rekreačních po závodní.

Jde jen o to, že závodní dámské lyže jsou o něco měkčí než závodní pánské lyže, protože na nich bude jezdit v průměru o 20 kg lehčí žena.

Z obdobného důvodu se dámské lyže vyrábějí v o něco kratších délkách. Díky odlišným pákovým poměrům mužské a ženské fyziologie mají dámské lyže posunutý montážní bot vázání o něco více vpřed. Některé modely mají navíc zvýšený prostor pod patou.

Posunutí montážního bodu vázání blíže ke špičkám činí dámám ovládání lyží snazší. Tato vlastnost je zpravidla dále umocněna jako např. u dámských lyží Rossignol Unique 8 kombinací s technologiemi vedoucí ke snižování hmotnosti lyží, menším rádiusem krojení a šířší konstrukcí lyží.

Dámské lyžařské boty

U dámských lyžařských bot je to podobné jako u dámských lyží. Také dámské lyžáky jsou přizpůsobeny ženské anatomii nižší tvrdostí (flexí), opět kvůli nižší hmotnosti žen. Liší se také tvar skeletu, který odpovídá odlišnému tvaru ženské nohy.

Dámské přezkáče jsou o trochu užší, což se nejvíce projevuje v oblasti paty a kotníku, kde je důležité co nejpevněji nohu fixovat. Dámské lyžáky jsou také o něco a v zadní části komínu vykrojené, aby netlačily na níže nasazený úpon lýtkového svalu.

Výrobci nezapomínají ani na horší prokrvování nohou u žen, takže jsou vnitřní botičky dámských přezkáčů kvalitněji zateplené.

Lyžařské bundy a kalhoty

Dámské lyžařské oblečení dnes umožňuje uchovat si i na sjezdovce styl a eleganci. Je tomu tak díky použití nových materiálů, střihů a moderních technologií při výrobě. Syntetická vlákna Primaloft a Thinsulate výborně tepelně izolují i v malém objemu, takže umožňují vyrobit lehké a vypasované lyžařské bundy a kalhoty, které přitom splní nároky na zateplení i v extrémních podmínkách.

Hojně jsou také využívány 3D střihy, které dokonale respektují anatomii těla. Spolu s použitím  čtyřrozměrných strečových materiálů nabízí dnešní lyžařské oblečení  také nekompromisní pohodlí svobodu pohybu.

Díky moderním membránám je dnešní lyžařské oblečení nepromokavé a zároveň prodyšné. Dovnitř  nepronikne ani kapka vody, ale oděv umožní odpaření potu a vlhkosti i odchod nadbytečného tepla, takže zabraňuje nadměrnému pocení a udrží lyžařku v suchu a  v teple.

Dámské lyžařské bundy a kalhoty jsou vyráběny v elegantních ženských designech, které jsou tvořeny kombinací použitých střihů, barev i potisků.

Dámské termoprádlo

Dámské termoprádlo by mělo být základem lyžařského oblečení. Odvádí pot od pokožky a udrží lyžařku v suchu a v teple i během fyzické aktivity.

Donedávna bylo termoprádlo designově velmi chudé, ovšem pokrok v oblasti technologií dnes umožňuje nabízet modely v mnoha atraktivních barevných kombinacích a s elegantními potisky, mezi nimiž si vybere každá lyžařka. Atraktivní a civilní vzhled termoprádla pak oceníte třeba v restauraci nebo na Aprés Ski baru, kde budete moci bez obav odložit bundu i mikinu.

Rukavice

Velmi důležitou součástí dámské lyžařské výbavy jsou rukavice. Vždyť z důvodu horšího prokrvování periferií u žen jsou to právě zmrzlé ruce, co může mnoha ženám zkazit zážitek z lyžování.

Přitom díky moderním termoizolačním vláknům, o nichž byla řeč už v odstavcích o bundách a kalhotách, je dnes možné pořídit relativně tenké a elegantní rukavice, které zároveň budou výborně hřát.

Také rukavice mohou být membránové, a tedy nepromokavé a prodyšné. Lyžařky, které promrzání rukou trápí více, by měly upřednostnit palčáky, které oproti prstovým rukavicím lépe drží teplo.

Tipy pro lyžařky připravil Ski a Bike Centrum Radotín.