„Příroda je silná a bylinky, které dokáží v sobě po zimě najít tolik energie, aby znovu prorazily udusanou hlínou ven na světlo, mají v sobě neskutečnou energii. Říkám jim, že jsou to takoví terminátoři a tuto svou sílu dávají i nám,“ vysvětluje zakladatelka Havlíkovy přírodní apotéky paní Zuzana Krejčí.

Bylinky jsou totiž poklady země a vždy lidem dávaly zdraví, vitalitu a pak byly pouze na čas nahrazeny laboratorními farmaceutickými produkty, které se snažily jejich schopnosti kopírovat, násobit a kombinovat. Bylinky tu jsou a vždy budou, jen je složitější nacházet čistá místa, kde rostou a kde je sběrem neohrozíme na další produkci. Proto kosmetické firmy, stejně jako Havlíkova přírodní apotéka, mají své bylinné zahrady a pečlivě udržovaná sběrná místa, aby tu bylinky přetrvaly a mohly svou sílu předávat dalším generacím.

Použití bylinek

Bylinky můžeme používat dovnitř (čaje, ochucovadla, špenáty, smoothies) nebo vně (koupele, mazání). Ideální jsou kůry a kombinace např. pít kopřivový čaj, dát si kůru z kopřivové tinktury a používat šampon z kopřiv – na jaře ideální. Totéž lze dělat s heřmánkem, levandulí, rozmarýnem, šalvějí, damašskou růží… co bylinka, to nějaký účinek (vše ideálně v knihách zpracovává slavná bylinkářka Maria Treben nebo u nás Jarmila Podhorná). Havlíkova apotéka se v recepturách vrací k proslulému lékárníkovi Dr. Havlíkovi.

Ale jak se v bylinkách vyznat, čím začít? Radím ženám, že na to mají jít intuitivně. Něco vás přitahuje více, něco vám více voní, po něčem vaše tělo vysloveně zatouží a to je pak dobré tento instinkt následovat i při výběru pečující kosmetiky. Protože tělo a duše potřebují u každého z nás v různý okamžik různou posilu – příklad: když žena potřebuje zženštět, přitahují ji produkty s damašskou růží, když potřebuje uklidnit, voní jí vše s levandulí, a když potřebuje očistit, tak pak jí vábí kopřiva, citrusy, rozmarýn…atd. Je potom vhodné si vybrat receptury a přípravky a ty užívat max. 6 týdnu (minimálně 28 dní, to se obnovují buňky v těle), ale ne déle, protože potom si tělo na bylinku zvykne a účinek přestane fungovat. Je třeba si dát klidně týden pauzu a pak použít zase další bylinku nebo kombinaci.

Jaro, léto a bylinky

V této době je síla bylin velká a vrcholí na sv. Jana, kdy by se měla většina bylinek sklízet. Ideální je na jarní očistu kopřiva, protože je vysoce protizánětlivá, má skvělé detoxikační a hojivé účinky. Obsahuje velké množství  minerálů a vitamínů B1, B2, B6 a C. Ne nadarmo se jí říká královna léčivých bylin. Je nejznámější ze všech bylin používaných ve vlasové kosmetice – obsahuje velmi cenné vazké látky, aminokyseliny, minerály, vitaminy a další účinné složky. Kopřiva posiluje a působí proti plísním. Tonizuje a podporuje prokrvení ve vlasové pokožce, což přispívá k růstu vlasů. Účinné látky se koncentrují v listech ještě před rozkvětem (brzy na jaře), a proto se sbírají jen mladé rostlinky. Jako součást salátů je bohatá na minerální látky a stopové prvky, což obzvláště blahodárně působí na organismus.

Odličovací voda Kapka rosy, 200 ml – 239 Kč, s vysokým obsahem extraktu kopřivy dvoudomé

Mycí gel na ruce, 300 ml – 194 Kč, s kopřivou, medem, rozmarýnem

Šampon 13 rostlin, 200 ml – 298 Kč, s kopřivou dvoudomou, podporuje růst vlasů