udělaných žerdích, transparenty, nápisy a skandování hesel.

Ne, to není vzpomínka na 17. listopad 1989, ale současný pohled do ulic českých měst. Studenti vysokých škol totiž znovu vyrazili demonstrovat v rámci takzvaného „Týdne neklidu“, kterým chce akademická obec bojovat proti plánovaným reformám ministra školství Josefa Dobeše.

V současné době jsou studentům trnem v oku především dva body těchto reforem. Prvním z nich je situace, měnící se ovšem každým okamžikem a točící se kolem zavedení školného. To chce ministr Dobeš podle posledních zpráv nahradit poplatkem za prodloužené studium a přihlášku na další školu. Druhým bodem je omezení akademické svobody. Studentům se nelíbí převedení pravomocí akademického senátu na takzvanou radu vysoké školy, ve které budou zasedat i politici. Právě příchod politiků a kmotrů může podle studentů ohrozit nezávislost školství.

Ve středu vyšlo několik tisíc protestujících od pražského Rudolfina k právnické fakultě a dále k Úřadu vlády. Kromě studentů z hlavního města se akce zúčastnili i vysokoškoláci z regionů. Studentské průvody se chystají také v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. V Brně se protestního pochodu podle pořadatelů i policistů zúčastnilo asi 6000 lidí.

Uvědomujeme se, že reforma vysokých škol, nejen veřejných, ale i soukromých, je nutná, nicméně nesouhlasíme se současnou podobou, primárně s omezením vlivu studentů v akademických senátech a obecně omezení vlivu akademického senátu,“ nechal se slyšet předseda studentské unie ČVUT Tomáš Zloch. Součástí protestů byla také středeční „noc univerzit“, do které se zapojily školy z 12 měst. Na školách se konají přednášky a promítání, které mají veřejnosti ukázat význam univerzit pro společnost.