Bývají pro vás nedělní večery horší než pondělní rána? Vítejte mezi nedělními depkaři.

Zatímco v pondělí ráno vás vyženou z postele povinnosti skloubené se svědomitostí, v neděli se utápíme ve vlastních myšlenkách, v trudnomyslnosti a v dohánění povinností.

Co vlastně za nedělní depresí stojí?

Obvykle platí pravidlo, čím lepší víkend, tím větší deprese. Není se čemu divit, po příjemně strávených chvilkách přichází sešup dolů v podobě restů a obav. Jistě také znáte:

  • Úzkost z nepříjemných pracovních schůzek.
  • Stažený žaludek z toho, že do rána nestihneme připravit to, co už dávno máme mít hotové.
  • Překvapení ze strany dětí v podobě zapomenutého úkolu, o kterém věděly již několik dní či týdnů a odevzdávat se mají pochopitelně v pondělí ráno.

Tak to zkrátka chodí. Jde ale jde to i jinak! Stačí zažít k víkendu přistupovat jinak.

Ve většině domácností to chodí tak, že sobota je na zábavu a výlety a neděle na povinnosti a úkoly. Přehoďte to. Ukliďte už v sobotu, navařte si i na neděli, děti, ať si mezi tím udělají povinnosti. S představou, že před sebou máte ještě den volna na relax, se vám vše bude dělat jednodušeji. A co teprve ta neděle.

Než v pátek odejede domů z práce, nebo hned po příchodu domu, si vezměte „úkolníček“ a vše, co musíte během víkendu a pondělí udělat. Přesně tak budete vědět, co vás čeká a nemine a předejdete úzkosti z toho, že víte, že vás něco čeká, ale vy nevíte, co to je.

V neděli se zabavte tak, abyste neměli čas přemýšlet. Jistě, není nad to plácnout sebou k televizi a nic nedělat – klidně si dopoledne pusťte film a dvě hodiny nic nedělejte. Přidejte si na neděli ale i jinou aktivitu, vyrazte na výlet, do muzea, nebo si zajděte s rodinou na večeři, či s přáteli na skleničku. Vyčistíte si hlavu, přijdete na jiné myšlenky a půjdete spát s dobrým pocitem.

Martina M.