Od časů, kdy si kamarádští sousedé půjčovali jedno auto na výlety, uběhla sdílená ekonomika kus cesty. Dnes se stal tento ekonomický model spoluspotřebitelství významným byznysem. To ale neznamená, že ztratil na kráse a užitečnosti.

Většina z vás už alespoň jednou bydlela v bytě pronajatém přes Airbnb, ti zkušenější využívají Couchsurfing nebo podobnou službu. Sdílená ekonomika v dopravě není nic nového. Zeptejte se svých rodičů, kolikrát jako mladí stopovali třeba cestou na koncert? Dojít si k sousedce pro mouku, nebo známému pro vrtačku taky není nic neobvyklého. Jen nyní toto půjčování dostalo trochu širší rozměr. Pojďme se podívat, jak funguje sdílená ekonomika v pojišťovnictví.

První peer-to-peer pojišťovna v Česku

Minulý rok byla u nás otevřena první pojišťovna, která funguje na principu sdílené ekonomiky: PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna, která funguje na principu peer-to-peer. Když to zjednodušíme, tak funguje nějak takto:

Členové klubu (pojišťovny) odvádí pojistné tak jako v klasické pojišťovně. Vyberou si, co chtějí pojistit a pojistí se. Online. Cena pojištění je srovnatelná s ostatními pojišťovnami. V případě pojistné události pojišťovna vyplatí škodu podle smlouvy. Všechno jasné a nic neobvyklého, říkáte si?

Rozdíly jsou ale značné a to hlavně na začátku, tedy před uzavřením pojistky, a na konci, kdy vyprší doba, na kterou bylo pojištění uzavřeno.

Nejdříve se totiž musíte stát členy (proto v názvu slovo klubová). To je poměrně snadné, doporučí vás kamarád, nebo se registrujete na webu. Členství k ničemu nezavazuje, nic nestojí. Ale můžete pak zvát další přátele, kteří třeba zrovna hledají nové pojištění. Za každého nového člena, který se pojistí, totiž sami získáte body. Jaké body?

Tím plynule přecházíme k druhému (a hlavnímu) rozdílu. Pokud totiž nebudete mít škodu, tak vám část pojistného PRVNÍ KLUBOVÁ vrátí. Jak to? A tady se právě dostáváme k principu sdílené ekonomiky. Filosofie pojišťovny je totiž taková, že vybrané pojistné patří členům a ne pojišťovně.

Pojistné patří členům, ne pojišťovně

PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna z částky, kterou členové odvedou na pojistném, vyplatí škody a se zbytkem peněz (u klasických pojišťoven je většina zisk) zachází jinak. Fixní částka, 17 %, jde na provoz a zisk pojišťovny. V porovnání s konkurencí je to málo, protože PRVNÍ KLUBOVÁ nevyužívá žádné sítě poradců ani poboček.  Další část jde do fondu rezerv proti velkým škodám a zbytek se vrací členům, kteří neměli škodu.

Loni tito členové dostali v průměru 40 % ze svého pojistného zpátky. I tak může fungovat sdílená ekonomika 21. století.