Trhu totiž dominují nebankovní společnosti, které jsou pro mnoho lidí velmi dobrou alternativou, jak se mohou dostat k penězům rychle a samozřejmě také jednoduše.

I proto je to právě nebankovní segment, po kterém se lidé stále více ptají a tak je zajímá hlavně to, jak mohou nebankovní půjčky vypadat.

V daném směru je vhodné říci, že bychom je mohli rozdělit na dvě základní varianty. Tou první je segment takzvaných mikropůjček, zatímco druhou variantou je úvěr klasický, který je velmi podobný tomu bankovnímu. Podívejme se tedy na popis jednotlivých možností a na to, kdy je která výhodnější v rámci úroků, ale i našich potřeb.

Segment mikropůjček

Tato oblast nebankovních financí je též nazývána jo finské půjčky, nebo také půjčky před výplatou. To je dáno hlavně charakterem, jelikož jsou primárně určeny právě k řešení případných finančních komplikací. Stále to ale jsou úvěry neúčelové a tak není problémem z daných peněz zaplatit i cokoliv jiného. Záleží tak pouze na vašich potřebách a požadavcích. Zajímavostí také je to, že se tento typ půjčky nesplácí v pravidelných splátkách, ale je třeba peníze vrátit jednorázově, v dané datum splatnosti.

Další charakteristikou jsou určitě podmínky, v rámci kterých lze peníze získat. Často postačí plnoletost, vlastnictví bankovního účtu a samozřejmě tuzemské státní občanství. Následně už není žádným problémem si požádat, a to buď prostřednictvím internetu, nebo mobilního telefonu. Tato SMS půjčka ihned, jak se jí také říká, následně ihned spustí schvalovací proces, který nemusí být delší, než několik desítek minut. A to hlavně proto, že se vše vyřídí bez papírování a osobních schůzek, či bez nutnosti nahlížet do registrů, nebo snad dokládat jakýkoliv příjem.

Co jsme samozřejmě ještě nezmínili, to jsou částky, na které lze dosáhnout. Zde platí, že ty se drží především v nižších hodnotách, a to hlavně v řádech několika set nebo několika tisíc korun. Termín splatnosti je také poměrně specifický, jelikož zde platí, že peníze lze získat na dobu od 1 do 30 kalendářních dní. Samozřejmostí je, že si jak částku, tak i konkrétní datum můžeme sami zvolit. A jací jsou nejznámější poskytovatelé? Rozhodně:

  • Zaplo
  • Ferratum
  • CreditON
  • Kredito24

Segment klasických nebankovních půjček

Druhou variantou na našem trhu jsou klasické nebankovní půjčky. Jak jsme zmínili, nejvíce se podobají těm bankovním, a to hlavně pro částky, ale i termíny splatnosti. Obecně totiž platí, že se sumy pohybují v hodnotách desítek tisíc korun, s jistotou toho, že můžeme přesáhnout i hodnotu 100 000 Kč. Jistotou je možnost využít i klasických splátek, a to jak týdenních, tak i měsíčních, v rozmezí i několika let. Peníze lze poté využít na cokoliv, protože valná většina nebankovních společností poskytuje samozřejmě úvěry neúčelové – bez nutnosti dokládat, za co jsme peníze utráceli.

Určitě je vhodné seznámit se také s podmínkami. Pokud jsme klasickou nebankovní půjčku přirovnávali k bankovní, je třeba říci, že v rámci podmínek se od ní výrazně liší. Často není nahlíženo do registrů, vyřízeno je do 48 hodin a u některých společností není třeba potvrzení o příjmu, pouze výpis s účtu. Samozřejmě to není tak jednoduché, jako půjčka bez příjmu výše uvedené, ale přece jenom je to skvělá možnost pro toho, kdo svůj příjem nemůže doložit standardní cestou. Jistotou je poté možnost vyřídit žádost také z pohodlí domova, kde vás může navštívit zástupce konkrétní společnosti a předá vám peníze – v hotovosti. Zaslat si je však lze nechat i na konkrétní bankovní účet. A jaké jsou nejznámější společnosti, u kterých si lze půjčit:

  • Home Credit
  • Provident
  • Zaimo
  • Aasa