Viewegh, Hřebejk a sex – to jsou jistoty, na které producenti a tvůrci filmu sázejí. Diváky měl do kina kromě motta „Tohle si od Viewegha nepřečtete“ nalákat i překvapivý námět. Ten však už na začátku filmu zabředává do onoho nezáživného a neuvěřitelně dlouho se vlekoucího bahna.

Dějová linka filmu je jednoduchá, až mě samotnou udivuje, že ji Viewegh s Hřebejkem dokázali natáhnout na celých osmdesát minut. Příběh se točí kolem dvou manželských párů, které sužuje sexuální rutina. Vítek (Jiří Langmajer) s Ondřejem (Hynek Čermák) jsou posláni na služební cestu do Karibiku a své drahé polovičky, Ditu (Viktorie Čermáková) a Marii (Marika Procházková), berou s sebou.

Na exotickém ostrově, vzdáleném tisíce kilometrů od domova, v kamarádech uzraje rozhodnutí, kterým si chtějí zpestřit milostný život. Všichni stráví společně jednu noc, po které už nebude jejich sexuální život stejně nudný a předvídatelný jako předtím, pořádně zamíchá vzájemnými vztahy.

Tvůrci tvrdí, že Svatá čtveřice je romantickou komedií. Je pravda, že se párkrát zasmějete a kamera občas zaostří i na nějaký ten zamilovaný pohled, ale celkově snímek působí spíš jako nepovedený patvar, který je vycpaný spoustou zbytečných scén.

Při sledování filmu si nejednou položíte otázku, zda chtěl Hřebejk tolika nahými scénami zvýšit kvalitu filmu. Čtyři hlavní protagonisté se snad polovinu filmu promenádují nazí. Nejmenší problém se svlékáním měl očividně Jiří Langmajer, který se před kamerou nebál odhodit úplně vše a náležitě se pochlubit.

Jitka H.