Prohibice. Toto téma se v české společnosti skloňuje ve všech pádech takřka dva týdny a minimálně stejnou dobu se ještě skloňovat bude. I když naše vláda plošně zakázala prodej alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 20 procent již 14. září, otravy metylalkoholem jsou stále na denním pořádku. A počet obětí? Ten už se blíží k číslu 30.

Kauza závadného pančovaného alkoholu se již posunula dál. Kriminalisté už totiž mají domnělé viníky. Zatím obvinili 41 lidí, z nichž 17 skončilo ve vazbě. Hlavním pachatelem je údajně 42 muž z Ostravska, který se doznal k tomu, že chtěl pančováním vyřešit svou finanční situaci. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka však vyšetřování stále není u konce. Kriminalisté se budou případy nelegálně vyráběného alkoholu zabývat i nadále.

Kdo na prohibici nejvíce doplácí? V prvé řadě poctiví výrobci, kterým momentálně leží nezávadné zboží na skladech. Některé likérky – jako například Božkov nebo Karlovarská Becherovka – ovšem reagovaly na zákaz prodeje alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 20 procent velmi pružně a na tuzemský trh přišly s limitovanými edicemi, které obsahují méně než 19 procent alkoholu, a tak mohou být distribuovány do obchodů, restaurací a barů, ale i za české hranice.

Navzdory těmto opatřením však výrobci alkoholických nápojů zaznamenávají výrazné ztráty. A nejen oni. Výrobci a také dovozci alkoholu proto plánují, že v souvislosti s prohibicí budou se státem jednat o možných kompenzacích.

Jak zabránit dalším otravám metylalkoholem? Částečná prohibice samozřejmě nemůže být trvalým řešením. Premiér Petr Nečas například plánuje, že stát bude důsledněji kontrolovat dovoz metylalkoholu. Ministr financí Miroslav Kalousek apeluje na to, že je nutné zlikvidovat minimálně 30 procent tvrdého alkoholu, který je momentálně umístěn v daňových skladech, velkoskladech nebo obchodních řetězcích. Mluví se také o zmírnění prohibice. Ministr zdravotnictví Leoš Heger totiž uvažuje nad tím, že by byl ze zákazu vyjmut tvrdý alkohol opatřený novým kolkem a tzv. „rodným listem“.

Nechme se překvapit, kam metanolová aféra, která v současné době hýbe Českem, dospěje za takový týden…

Alena Klimková