o které jste přesvědčeni, že ji víte, ale zrovna v tu chvíli jaksi nemůžete najít v hlavě tu správnou cestičku k jejímu spatření?

Kdy máte odpověď v podstatě na jazyku, ale ne a ne se k ní dobrat? Kdy vám před očima defiluje její podoba, ale vždy v poslední chvíli zmizí a vy si lámete hlavu dál?

Pro podobné případy se v posledních letech rozmohl jeden fenomén, který dokáže řešit otázky za pochodu. Vševědoucí přítel, za každé situace ochotný a schopný poradit. Stačí jen položit správnou otázku. S rozmachem chytrých telefonů a mobilního připojení na internet totiž většina z nás přesně takového nosí pořád v kapse.

Někteří lidé tvrdí, že s nástupem internetu v mobilním telefonu přestáváme přemýšlet. Proč taky? Stačí správně položit otázku a dostaneme odpověď na cokoliv. Cizí významy slov, historii všeho, názory ostatních lidí na aktuální události, stručné shrnutí knih i divadelních her, vtipy nebo vhodná slova na vyznání lásky. Už se nemusíme obtěžovat studiem ani časově náročným získáváním informací v knihách. Stačí sáhnout do kapsy, vypsat do telefonu otázku  a hle, odpověď máme před očima. Přestáváme tak prý zaměstnávat vlastní hlavu a spoléháme se pouze na informace získané někde jinde. Jako všechno, samozřejmě i tento názor má ovšem svůj druhý pohled.

Mobilní telefon ani internet nemají vlastní uvažování. Není to člověk, kterému stačí zabroukat „Pa, pa, pa, páááá, pa, pa, pa, paaaa“, aby vám řekl, že máte na myslí Beethovenovu „Osudovou“, ani nereaguje na posunky rukou nebo drobné náznaky. Je třeba mu formulovat přesnou otázku. A abyste to dokázali, nejen že musíte hovořit jeho jazykem a položit ji ve správném tvaru, ale musíte i znát souvislosti a tudíž mít o tázané věci alespoň povšechný přehled.

Použitím mobilního internetu tedy nenahrazujete myšlení, spíš jím doplňujete místa, která by jinak zůstala prázdná. Málokdo z nás je natolik zvídavý, aby odpověď hledal později v knihách. Bez možnosti získat ji hned, by pravděpodobně zůstala zapomenuta. Nedává nám tedy mobilní internet spíš prostor k průběžnému vzdělávání? Jak vidíte, pořád ještě jsou otázky, na které vám telefon odpověď nedá.

Autor: Petr Kozlíček