Mluvím samozřejmě o přátelství dvou heterosexuálních bytostí. O dvou dospělých lidech, kteří mají společné zájmy, pohled na svět, smysl pro humor…, které to k sobě táhne, ale nepřitahuje. A v tom nepřitahování je právě zakopaný pes.

I když vy jste si stoprocentně jisti, že ke svému příteli opačného pohlaví cítíte právě jenom přátelství a nikoliv milostnou lásku, i když by vás ani ve snu nenapadlo mít s ním erotický vztah, nikdy nemůžete vědět, co si myslí či co cítí ten druhý. I když to vypadá, že jste provázáni neuchopitelným poutem a víte o sobě vše, do hlavy a do srdce tomu druhému nevidíte.

Od přátelství je jenom krůček k lásce, obzvlášť když je jeden z vás sám, když se dostane do složité životní situace, když je mu smutno a touží po pochopení a povzbuzení… Od kamarádství je jen krok k sexu, na vzájemné přitahování jsme tak nějak naprogramováni. Bohužel se to stane v téměř každém přátelství mezi mužem a ženou – jeden prostě zatouží po něčem víc.

Zamilovaný se to dlouho snaží tajit, nechce o cenný vztah přijít, ale jednoho dne vypije o sklenku víc a svěří se se svými city. Eroticky zaujatý jednou podlehne své touze a na toho druhého to „zkusí“. A na něm pak je, aby na vzniklou situaci zareagoval. Pokud na tom však není alespoň z poloviny tak, jako jeho nebohý přítel, vzájemné přátelství právě utrpělo těžkou ránu.

V takovém okamžiku totiž uplyne ona záruční lhůta přátelského vztahu a dosud přátelé na život a na smrt stojí před nutností nově definovat vzájemný poměr. Nelze totiž nadále probírat intimní detaily svého života s někým, kdo mě miluje. Nelze přehlížet touhu po sblížení v očích toho druhého. A co tedy v takovém okamžiku dělat?

Na to nelze odpovědět jinak, než že nic. Vaše přátelství právě skončilo. Pokud jeden z vás nestojí o lásku, partnerství či sex, můžete být nadále kamarády či známými, ale pevné spojení vašich myslí a duší již nikdy obnovit nedokážete. Že je to smutné či příliš razantní? Žalujte Matce přírodě, že nás takto stvořila…

Autor: Anna Ticháčková