mezi Karlovým mostem a mostem Legií, proběhne 8. září již třetí ročník jedinečného festivalu Praha – Sen letní noci 2012.

Letos bude mít festival opět velmi pestrý a zajímavý hudební program. Na pontonu na hladině Vltavy vystoupí 3 nejvýraznější dámy evropské hudební scény Lenka Dusilová (Česko), Szidi Tobias (Slovensko) a Kayah (Polsko), ze Srbska pak přijede jeden z nejlepších balkánských skladatelů - Dejan Pejović se svým orchestrem Black and White World.

Na závěr koncertu se před panoramatem Pražského hradu nad hladinou řeky tradičně uskuteční ohňostroj.

Cílem prvního a druhého ročníku festivalu byl obohatit pražský kulturní život a zájem zahraničních návštěvníků i médií o Prahu a samozřejmě i vytváření pozitivního image Prahy jako turisticky přitažlivého města s dynamickým kulturním životem. Koncert je určený pro širokou veřejnost, vstup je zdarma.

I. ročník (léto 2010) festivalu patřil slavnému filmovému skladateli Goranu Bregovićovi a jeho Svatebnímu a pohřebnímu orchestru, a jako český speciální host vystoupil legendární Karel Gott – návštěvnost přesáhla 50.000 diváků.

II. ročník (léto 2011) měl jako hlavní hvězdu světoznámého režiséra Emira Kusturicu & The No Smoking Orchestra, a jako českého hosta – Dana Bártu & Illustratosphere. Festival byl obohacen řadou doprovodných projektů (výstavy, přehlídky filmů…).

Třetí ročník festivalu si klade ještě větší ambice, a rozšiřuje si svůj pestrý program o doprovodné projekty (kon­certy, výstavy fotografií, obrazů, putující koncerty, putující galerie…) a přispívá tak i k prohlubováním kulturních vztahů (Bratislava/Slovensko, Praha/Česko, Varšava/Polsko, Bělehrad/Srbsko). Přispějeme hodnotnému využití volného času nejenom Pražanů, ale i návštěvníků města a v neposlední řadě, podpoříme tímto způsobem i cestovní ruch.

Podle médií a pražské veřejnosti se tento festival stal jedním z nejatraktivnějších letních festivalů hlavního města.

Festival se díky dvěma předchozím ročníkům již začlenil do pravidelného letního kulturního programu v Praze.

Lenka Dusilová (Česko)

www.lenkad.com

Výjimečná zpěvačka Lenka Dusilová je několikanásobnou držitelkou výročních hudebních cen Anděl, je mimořádným úkazem české hudební scény: z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů…

Lenka Dusilová začala s hudební kariérou už v 10 letech, kdy se představila na folkovém festivalu s básní Jiřího Wolkera, kterou sama zhudebnila…

V letech 1991 až 1995 byla frontmankou pražské rockové skupiny Sluníčko. V letech 1994 až 1997 spolupracovala se skupinou Davida Kollera Lucie. V roce 2007 absolvovala turné po USA, hostovala v lidových písních na nahrávkách Čechomoru.

Její hudební jazyk je naprosto originální, a skladby a kompozice vznikají z podnětů všedního života. Aktuálním albem Baromantika postoupila Len­ka Dusilová o další krok k nesmrtelnosti. Charakterizuje ji umělecká „nepos­ednost”, tedy touha vyjadřovat se stále jinak a svým fanouškům otevírat s každým albem nové stylové dveře…

Talent, kterým překypuje a ke kterému patří i schopnost vybrat si ke každému projektu ty nejlepší z možných spolupracovníků, jistě i spolu s not­nou dávkou štěstí, z ní dělá jednu z vůdčích osobností současné scény. Řeč je samozřejmě o hudbě pro opravdové posluchače…

Všestranná zpěvačka, která má za sebou úspěšnou spolupráci s kapelou Čechomor a Davidem Kollerem a která výborně vychází i sólově…

Aktuálním albem Baromantika postoupila Lenka Dusilová o další krok k nesmrtelnosti…

Kayah (Polsko)

Vokalistka a skladatelka Kayah nebojící se experimentování je polskou pop star první velikosti a vzácného hlasu. Kayah, která si většinu skladeb napsala sama, zaujala odvážnou směsicí soulových, jazzových a popových melodií, které opatřila jiskřivými aranžemi. Jejím dosavadním uměleckým vrcholem se stala společná deska s velice žádaným skladatelem filmové muziky Goranem Bregovićem Kayah & Bregovic (1999) – během necelých čtyř dnů se prodalo více než padesát tisíc kusů.

Četná ocenění, astronomicky vyhlížející údaje o počtu prodaných nosičů i hvězdný seznam polských muzikantů, s nimiž Kayah spolupracovala, jí otevřely brány do okolního světa, kde začala být vydávána a (hlavně) žádána.

Zatím poslední důkaz své mnohostrannosti, invence i eklektického záběru podala Kayah na desce Yaka ya Kayah, kde vedle sebe s naprostou samozřejmostí na roveň postavila blues, jazz, tango, lidovku, pop, ex­otický nápěv, instrumentální hold bondovkám i dance music a vše zvládá s přehledem a suverenitou až omračující.

  • nejjasnější hvězda polského hudebního nebe
  • múza slavného filmového skladatele Gorana Bregoviće

Szidi Tobias (Slovensko)

www.sziditobias.cz

Szidi Tobias je slovenská zpěvačka a herečka s podmanivým hlasem a projevem. Svým chraplavým a zároveň sametovým hlasem nechává vzduchem poletovat písně plné melancholie, radosti i bláznovství. Poslední album Szidi Tobias Ať se dobré děje představuje zbrusu nové písně této slovenské šansoniérky. Její osobitý vklad do světa slovenského šansonu je nepřehlédnutelný.

„…Zazpívám vám, co se mi stalo…“, těmito slovy by Szidi Tobias, jeden z nejvýraznějších hlasů slovenské hudební scény současnosti, mohla klidně uvést své interpretace.Ten, kdo se pozorně zaposlouchá, objeví příběhy plné barev ze všedních i zázračných dnů, momentky přátel i náhodných kolemj­doucích, vzpomínky rozdrobené mezi prsty. V současné době je Szidi Tobias členkou souboru bratislavského Divadla Astorka Korzo ‘90 a je zároveň nositelkou řady hereckých cen.

  • milovníci Evy Olmerové a Edith Piaf se už o nástupkyni vzácného hlasu nemusejí obávat
  • jiskry v jejích očích a její hlas zažíhají oheň našich domovů a zahřívají naše duše

Dejan Pejovic’s Black And White World

(Srbsko)

Dejan Pejović je současný moderní balkánský skladatel a producent. Věhlas získal hlavně jako skladatel filmové hudby, kterou složil pro film Guča a pro kterou byl nominován na cenu Felix Evropské filmové akademie. Význam­ná je i jeho spolupráce se známou zpěvačkou Cindy Lauper, složil hudbu pro český film Proměny… Jeho hudební tvorba je silně ovlivněna balkánskou hud­bou, world music, ale i rockem, jazzem a moderní elektronickou hudbou.

Jeden z nejlepších znalců „balkánského zvuku“. Ve své bohaté kariéře se ocitl v různých hudebních žánrech, což mu umožnilo spolupráci s velkým počtem různých umělců, od nejznámějších balkánských etno hudebníků, přes Bělehradskou filharmonii, až po světovou popovou hvězdu Cyndi Lauper, pro potřeby filmu „Here and There“.

Svou spontánní energií okouzli diváky během koncertů, a díky jeho vrozenému citu pro rytmus a scénickou harmonií patři jeho koncerty mezi nejatraktivnější a fascinující podívané.

V Praze poprvé vystoupí na třetím ročníku festivalu Praha – Sen letní noci, 8. září 2012.

Doprovodné projekty SLN 2012

16.8.-16.9.2012

Vlastimil Slávik “Mexiko”

Putující galerie

Výstava sverázného slovenského fotografa Vlastimila Slavika se rovněž, ve spolupráci s Magistrátem a Dopravním podnikem hl. m. Prahy, vydá na cestu Prahou. V pražských tramvajích začne cestujícím vyprávět svůj příběh, tímto způsobem se tramvaj stane jedinečným výstavním prostorem. Přetvoření tramvaje v Putující galerii bude dílem designera Bogdana Jovanoviće. Cestu­jící budou mít možnost užívat si této cesty od 16. srpna do 16. září.

8.9. – zahájení výstavy

Kacper Kowalski “Splynutí Baltu s Vltavou”

Výstava fotografií světoznámého polského fotografa Kacpera Kowalski­ho, který má ve své umělecké činnosti neskutečně široký záběr. Jako pi­lot a fotograf má jedinečnou kontrolu nad každým záběrem. Proto dobyl dříve nespatřené přírodní prostředí a běžně nepřístupné panorámy města. Představí unikátní velkoformátové fotografie z na zdi náplavky Smetanova nábřeží. Vernisáž se bude konat na poloostrově Hollar ve čtvrtek 8. září od 13 hodin.

6.-8.9.2012

Slavnostní defilé

Od 6.-8. září bude centrem města (na trase Malostranské náměstí – Újezd – Smetanovo nábřeží – Pařížská ulice – Staroměstské náměstí) procházet slavnostní defilé se všemi účinkujícími, a budou zvát tak všechny na závěrečný koncert na Vltavě.

 

www.senletninoci.cz www.lukapraha.cz Kontakt: info@lukapraha.cz