zejména firemních párty a oslav Nového roku.

U příležitosti takovýchto dýchánků se vytváří pozvánky pro hosty, které se podle míry oficiality konkrétní akce pohybují na škále od vtipných a humorných (např. kreslených) až po reprezentativní pozvánky tištěné na luxusním papíře.

Vzorové pozvánky lze zadarmo stáhnout na internetu či si koupit již hotovou šablonu, některé firmy si nechávají pozvánky na vánoční večírek vytvořit na míru grafikem. Pozvánky, obzvlášť pokud jsou na akci zváni i klienti firmy, se rozesílají či rozdávají v obálkách, ale lze je také poslat pouze v elektronické podobě e-mailem.

V textu pozvánky nesmí chybět datum, čas a místo konání oslavy a rovněž jméno hostitele či pořadatele. Obvykle bývá součástí oznámení o párty i určité lákadlo pro hosty, např. naznačení toho, že mají pozvaní očekávat nějaké překvapení.

Silvestrovské pozvánky bývají oproti těm vánočním méně oficiální a upjaté. Často bývají vtipné (nebo se o humor alespoň pokouší), barevné, nebo pokud se rozesílají elektronicky, ve formě krátkého videa či prezentace. Hostitel se v pozvánce snaží nalákat na zábavu, legraci, dobré jídlo, alkohol, popř. na připravenou hudební show či ohňostroj.

Pokud jde o placenou akci, bývá součástí pozvánky sdělení o tom, co je zahrnuto v ceně (šampaňské, švédský stůl apod.) a samozřejmě opět nechybí zpráva o tom, kdo večírek pořádá, kde se párty koná a kdo na ni vystoupí či zahraje.

Pozvánky na soukromé oslavy příchodu Nového roku se obvykle vytváří ve vtipném duchu a většinou se rozesílají e-mailem či jako pouhá SMS zpráva. Kromě informace o místu konání se zvaní většinou z pozvánky dozví, co mají přinést na oslavu s sebou a také informace o dopravě do místa oslavy (popř. i zpět).

Zvykem u silvestrovských oslav je i to, že hosté v místě oslavy přespávají. V takovém případě by se z pozvánky měli dozvědět, jak bude jejich nocleh vypadat a zda si s sebou mají vzít kupř. spací pytle. Součástí pozvánky by mělo být rovněž sdělení, zda jsou na oslavě vítáni i psi. Jejich majitelé je totiž málokdy chtějí nechávat během hlučných silvestrovských oslav samotné.

Autor: Anna Ticháčková