„Prvního syna jsem porodila před šestnácti lety doma ve strašných hygienických podmínkách, za asistence staré porodní báby. Ani nechci myslet na to, co by se dělo, kdybych měla komplikace. Tenkrát ani nebyly zdravotní střediska a ženy u porodu umíraly. Zato teď druhého syna jsem porodila obklopena třemi zdravotními sestrami, které měly spoustu přístrojů, které ani nevím, na co jsou. Cítila jsem se opravdu v bezpečí,“ vypravuje o porodu šestatřicetiletá Oum Sophat. Tříkilového chlapečka porodila ve zdravotním středisku podporovaném Člověkem v tísni.

Pár dní po porodu už sedí pod střechou svého domu a v houpací síti uspává svého druhého syna. „16 let jsme se pokoušeli o dítě a ani nedoufali. Jsme moc šťastní. Jsem překvapena, kolik se změnilo od dob, co jsem rodila poprvé. Porodní asistentka mi vše moc hezky vysvětlila a také to, jak se mám o chlapce i o sebe starat. Jen se bojím, jak budu moci kojit. Pracuji jako šička v továrně na textil a dali mi jen tři měsíce mateřskou dovolenou. Přitom ve středisku mi říkali, že mám kojit co nejdéle, protože je to pro dítě to nejlepší,“ říká Oum, zatímco přebírá poporodní dárek od Člověka v tísni – mýdlo, ručník a desinfekci pro dítě. Její manžel zatím vaří na ohni čaj a pak se vmísí do hovoru. “ Ze začátku jsem se bál, protože žena měla vysoký tlak, ale zdravotnice to hned poznaly a dokázaly jí ho snížit. Jsem rád, že je tu tak dobrá péče pro moji ženu a syna. Dříve jsme o tom ani nesnili.

Za zdravotní péči se v Kambodži platí a já bych klidně dal i víc, než je běžný poplatek deset dolarů.  Ale ani ho po nás nakonec nechtěli, protože já jsem v důchodu a žena má plat 90 dolarů měsíčně,“ říká 56letý Stung, který byl se svou ženou po celou dobu, co rodila „Nikdo to po mně nechtěl, ale cítil jsem, že jim musím nějak vyjádřit respekt a poděkovat,“ říká bývalý učitel, který v penzi obdělává kus rýžového políčka.  Spolu se ženou si prý nejvíce váží toho, že se synem můžou do střediska chodit na pravidelné kontroly a hodné zdravotnice jim vše vysvětlí.

V Kambodži Člověk v tísni působí od roku 2008. Zaměřujeme se především na pomoc při snížení úmrtnosti dětí a matek při porodu. Ty jsou způsobeny nedostatečnou kvalitou zdravotnické péče, její špatnou dostupností pro nejchudší části populace a v některých případech také škodlivými tradicemi.

Člověk v tísni v provincii Takeo na jihu země podporuje 42 zdravotnických středisek, kde se snaží vytvořit podmínky pro bezpečný porod pro matky z okolních vesnic. Proto jsme střediska vybavili základními zdravotnickým materiálem a zavedli do nich pitnou vodu a elektřinu. Pracujeme i s matkami přímo v komunitách a snažíme se jim zprostředkovat základy zdravotnické osvěty. Ve spádových vesnicích zdravotních středisek žije přes 576 000 lidí, z toho 286 800 žen.

Zdroj: www.clovekvtisni.cz