Většinou se jedná o reakci na nějakou ztrátu či neúspěch. Pokud onemocníme depresí, jedná se o chorobný smutek. Jde o vážnou věc. Vždyť depresivní lidé mají 30x vyšší riziko sebevraždy.

Kde je ale hranice běžného, chcete-li normálního smutku? Jak vůbec depresi u sebe můžete rozeznat?

Mezi hlavní příznaky patří smutná nálada, která trvá po většinu dne. Dále ztráta zájmu a radosti z věcí, které vám dříve dělaly radost. Rovněž se můžete cítit nadmíru unaveni. K tomu přistupují poruchy spánku, špatná koncentrace a výrazně snížené sebehodnocení.

V pokročilém stádiu deprese se objevují myšlenky na sebevraždu, jako na osvobození od nepředstavitelné psychické bolesti.

Depresí může onemocnět každý z nás. Výskyt depresivní poruchy v české populaci je přibližně 7% (ženy onemocní dvakrát častěji, než muži). Příčiny deprese jsou různé. Zásadním spouštěčem vzniku depresivní poruchy může být např. ztráta milovaného partnera při rozvodu či rozchodu. Jindy nejsou příčiny tak patrné, jako u „reaktivní deprese“. Dochází k určité vnitřní nerovnováze vlivem osobnostního nastavení, dědičnosti či sezónního počasí (málo světla). A choroba tak začne sužovat i jinak zdravé a optimistické osobnosti.

Kde hledat pomoc? Kam se obrátit? Kde hledat účinné řešení?

Náhoda vám nabízí možnost osobní konzultace u nás v prostorách náhody.

Komu jsou konzultace určeny?

Všem, kteří mají podezření, že jejich smutek (z různých důvodů) trvá příliš dlouho. Všem, kteří mají pocit, že chtějí se sebou něco změnit. Nebo mít jenom jistotu, že se setkám s odborníkem na psychické zdraví.

Co mám udělat nejdříve?

Zavolejte do náhody a objednejte si termín u Jany. jana@nahoda.com, 602713714

Jak bude setkání probíhat?

Setkáte se vždy s odborníkem – psychologem. Setkání bude trvat hodinu. Dostanete krátký dotazník zaměřený na zjišťování depresivních příznaků. Pak následuje rozhovor, kde budeme zjišťovat míru závažnosti obtíží a jejich projevy. Společně vyhodnotíme situaci a najdeme konkrétní doporučení a řešení přímo pro vás.  V případě potřeby zajistíme kontakt a objednáme vás k dalším odborníkům.

Zdroj: Nahoda.com