alespoň na platební kartě být musely. V dnešní době na stále více místech stačí platit virtuální měnou – Bitcoin.

Síť Bitcoin založila v roce 2009 anonymní skupina Satoshi Nakamoto. Rok na to byla s měnou provedena první platbě. Za dvě pizzy tehdy Laszlo Hanyecz zaplatil 10 tisíc bitcoinů. V té době měl jeden Bitcoin hodnotu 3 dolarových centů. V roce 2011 vzrostla hodnota na 32 dolarů a poté následoval opět pokles. V roce 2013 dokonce uznalo Německo Bitcoin jako oficiální měnu. V dnešní době lze touto měnou zaplatit advokáta, počítačovou hru, pozemek i jídlo ve fastfoodu – a to i v Čechách.

Kurz je velmi nestálý a mění se každý den. Vloni v listopadu jeho hodnota překročila 1250 dolarů, po zákazu čínské vlády ale prudce poklesl na čtyři stovky. Jeho aktuální hodnota se pohybuje okolo 800 -850 dolarů.

Bitcoiny nereguluje žádná centrální banka a doma si je může vytěžit každý. Stačí na svém počítači nainstalovat speciální program, který výměnou za elektrickou energii Bitcoiny vyrobí. Získat každý další Bitcoin je ale s postupujícím časem těžší, protože jich je předem definované množství. Většina Bitcoinů bude podle propočtů vytěžena kolem roku 2030.

Bitcoiny můžete vytěžit, ale také získat zdarma. K tomu potřebujete jen založit si virtuální peněženku.

Jakmile ji budete mít, můžete začít Bitcoiny vydělávat. Stačí jen splnit určité úkoly. Jde například o opsání kódu, navštívení stránky apod. Jak na to naleznete na www.bitcoiny-zdarma.cz.

Pusťte se do toho.