Platby platební kartou na internetu umožňují většinou embosované platební karty. Transakce na internetu může být relativně nejnebezpečnější variantou utrácení vašich peněz. Banky a odborné časopisy radí nakupovat jen u prověřených obchodníků a u těch obchodníků, kteří používají bezpečnostní postupy, nikde a nikomu nesdělovat číslo platební karty, atd. Podle Zákona č. 284/2009 Sb., (Zákon o platebním styku) má klient nárok na vrácení peněz, pokud se zaúčtovanou platbou bez přítomnosti karty (tedy na internetu) nesouhlasí.

Platba na internetu probíhá tak, že klient vepíše do elektronického formuláře číslo karty, datum vypršení platnosti (expirace nebo taky expiration date) karty a CVC či CVV kód. Předávání informací probíhá zabezpečenými kanály. Přesto došlo k případům, kdy bylo číslo karty zneužito – nejčastěji neseriózním obchodníkem či zadáním čísla karty do formuláře, který nepatřil obchodníkovi. Proto banky ve spolupráci s kartovými asociacemi zavádějí tzv. 3D Secure.

Při platbě uskutečněné pomocí 3D Secure jsou všechny důležité údaje (heslo, číslo karty, PIN apod.) předávány zabezpečenou cestou a nikdo kromě vás nemá přístup k informacím o vaší platební kartě. Tímto se minimalizuje riziko zneužití vaší platební karty. Zákazník, který nakupuje zboží nebo službu na internetu, je ze stránek obchodníka přesměrován na stránky obchodníkovy banky, a pokud je jeho karta zařazena do 3D Secure, je přesměrován na stránky své banky. Po vyplnění všech formulářů s hesly, čísly karet a kódy je vrácen na stránky obchodníka.

Další nebezpečí, která číhají na internetu

Spotřebiteli používajícímu platební kartu „hrozí i jiná nebezpečí. Podvodníci rádi používají internet pro odčerpávání peněz z účtů poškozených, jelikož jim poskytuje dostatečnou anonymitu. Běžné jsou případy „skimmingu – fyzické okopírování magnetického proužku platební karty a následné odčerpání peněz prostřednictvím internetového platebního portálu. O „phishingu jsme se již zmínili u bezhotovostních plateb.

Jsou tedy platby prostřednictvím karet na internetu bezpečné nebo ne? Zachovává-li zákazník elementární bezpečnostní zásady, tedy nesděluje-li číslo své karty na zjevně nedůvěryhodných serverech, neposílá-li ho emailem a kontroluje-li si, zda se mu nezačaly objevovat na účtu podvodné platby, je riziko prakticky nulové.

Zdroj: Slabikář finanční gramotnosti – Vydalo nakladatelství COFET, a. s. v Praze roku 2011 díky laskavému přispění Československé obchodní banky, a. s. za spolupráce NNO FINANČNÍ GRAMOTNOST, o. p. s.

Slabikář můžete objednat ZDE.