povlečení a prostěradlo bere jen jako doplněk. I to však dokáže ovlivnit kvalitu spánku.

Prostěradlo není jen kusem látky, který chrání matraci před tím, aby se ušpinila. Má také estetickou funkci a podílí se na tvorbě vhodného prostředí ke spánku. Jaké možnosti tedy při koupi prostěradel máme a na co je dobré se zaměřit?

Klasika v podobě bavlny

Obyčejné bavlněné prostěradlo zná jistě každý už z dětských let – na táborech či na školách ho malý žáček vyfasuje, musí jej sám na postel povléct a pak se mu po celý zbytek pobytu shrnuje u nohou…

I tato bavlněná prostěradla však mají své zastánce – a oprávněné. Bavlna je látka šetrná k pokožce – je savá a prodyšná. Navíc se nevytahá, a pokud koupíme nějaký barevný kousek, nemusíme se strachovat, že po pár vyprání změní barvu. Jedinou nevýhodou je tak fakt, že bavlněná prostěradla se většinou vyrábějí bez gumy na okraji – a že se tedy mohou při aktivnějším spánku shrnovat. Na webu Bonatex.cz však najdeme bavlněná prostěradla, která všitou gumu po okraji již mají.

Saténový luxus

Saténová prostěradla se „chovají stejně“ jako bavlněná – nejsou tak pružná a můžeme je najít ve verzi jak s okrajovou gumou, tak bez. Rozdíl je však na první pohled patrný – saténové prostěradlo vypadá zkrátka lépe a ložnici dodá luxusní nádech, zvlášť v kombinaci se saténovým povlečením.

Klasické saténové povlečení může lehce klouzat – pakliže však zvolíme bavlněný satén, užijeme si dokonalý vzhled i příjemný dotek bavlny. Stejně jako hladkou bavlnu je nutné bavlněný satén žehlit.

Napínací froté

I tkaniny zvané jako froté se vyrábějí z bavlny. Smyčky, které se získají pomocí speciálního úpletu, jsou velmi savé a přitom poskytují tkaniny neuvěřitelnou pružnost. Proto jsou froté napínací prostěradla tak oblíbená. Díky bavlněnému základu také není problém je vyrábět v mnoha rozmanitých barvách, takže jej seženete snad ke všem barevným kombinacím povlečení.

Jersey – prostěradla, která se nemusí žehlit

Stejně jako froté je i Jersey velice pružná látka – a přitom se trvale nedeformuje. Díky speciálnímu úpletu se jedná o nemačkavou tkaninu, kterou není třeba žehlit, což jistě ocení všichni, kteří mají na starosti žehlení. Další výhodou Jersey je téměř dokonalá termoregulace – v létě vám nebude vedro a v zimě naopak zahřeje. Také Jersey prostěradla se vyrábějí v mnoha různých barvách, podívejte se: barevná Jersey prostěradla.