Slovanská epopej v Moravském Krumlově a pražské Národní muzeum.

Pětice stěžejních míst v příručce každého pedagoga na základních školách, kam dřív nebo později zavítá se svojí třídou na poznávací zájezd. Od července 2011 se tento silný kvintet ovšem musí odejít bez hráče zřejmě nejznámějšího. Ze seznamu turistických míst, školních výletů a vzdělávacích cest vypadla minimálně na pět let historická budova Národního muzea, která v současné době prochází rekonstrukcí.

Pro zasvěcené jedince je uzavření a rekonstrukce významné národní kulturní památky logickým krokem. Budova nebyla od svého vzniku nijak významně opravována a její stav tak byl víc než na pováženou. Dříve nebo později by tak uzavření hrozilo spíše z bezpečnostních důvodů. Méně pochopitelné je ovšem znepřístupnění jedné z dominant Prahy pro turisty, kteří přijíždějí naprosto neinformováni.

Není ojedinělé vidět zmatené cizince, jak se pokoušejí najít vchod do muzea, o němž jim poutavě vykládal jejich elektronický průvodce. Poté, co pochopí, že nechtějí-li na vstup čekat dobu rozhodně delší, než jim na dovolenou vyhradil jejich zaměstnavatel, nezbývá jim než zamířit za alternativním programem. Naštěstí pro ně, i pro každého dalšího návštěvníka toužícího po historii, Národní muzeum v Praze není jen jedna budova. Expozice a vystavované sbírky lze vidět i v dalších jeho objektech, které jsou pro širokou veřejnost ve stínu svojí nejznámější sestry.

Nejvíce „na ráně“ je Nová budova Národního muzea. Objekt známý donedávna spíše jako Federální shromáždění, popřípadě Rádio Svobodná Evropa nyní slouží jako hlavní budova Národního muzea. Stojí pouze přes ulici od historické budovy a je tedy logické, že momentálně patří k nejnavštěvovanějším. V současné době nabízí expozice nazvané „Krása motýlích křídel“ a „Vynálezci a vynálezy“.

Dalším objektem je České muzeum hudby, které se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. Kostel byl po zrušení dominikánského kláštera v roce 1783 postupně přestavován. Sloužil mj. jako pošta, četnická kasárna a archiv. Nyní se v něm můžete seznámit třeba s životem a dílem Antonína Dvořáka nebo s expozicí „Člověk – nástroj – hudba“.

V centru Prahy, konkrétně na Betlémském náměstí, sídlí Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Původně České průmyslové muzeum založené Vojtou Náprstkem, jehož jméno nyní také nese, představuje návštěvníkům pestré sbírky cizích kultur. Za zhlédnutí patří především například expozice nazvaná „Nias – ostrov předků a mýtů“.

Nejméně snadno přístupným objektem spravovaným Národním muzeem patří bezesporu Památník na Vítkově. I ten samozřejmě nabízí výstavní prostory a v nich například expozici „Křižovatky České a Československé státnosti“, návštěvníkům ovšem může být odměnou za výstup do prudkého kopce, až k soše Jana Žižky, třeba už jen krásný výhled na historickou část našeho hlavního města.