„Mohli bychom něco upéct“ zaobalil předem promyšlenou prověrku do slovíčka MY a blížil se do finále, kde na mě čekala rána do zátylku, a to rovnou palicí na maso: „to určitě zvládneme“. No jistě že!, během poledne jsem zvedla návštěvnost desítkám webů o vaření, snažila se chopit se za ruku několika autorek (Zpětně vám za vaši Kuchařku pro dceru děkuji, Florentýno!), které mne k tomu v anotacích na titulních stranách nabádaly, ale proboha!, zjištění, že vím o prášku do pečiva jen toliko, že není v kapslích… Jak to však v pohádkách o nešťastných princeznách bývá, štěstí začátečníka zafungovalo znamenitě, bábovka byla výtečná, měla tvar kypré ženy, jen se mi žel už nikdy tak excelentní kousek nepovedl, a s těstem na koláče, které nekynulo, zploštěl i náš vztah.

A tak jsem na sobě začala pracovat! Zatímco moje kamarádky šperkovaly postavu v posilovně, já nakupovala kuchařské knihy, časopisy a rozhodla jsem se na celou věc jít od kuchyně. Svatá pravda mojí maminky: „Pěkný vztah dělá žena, chlap maximálně přicmrndává.“ jsem si vzala k srdci a rozhodla jsem se zdevastovat jejich žaludky a následně vše ostatní. Mého muže jsem ulovila na tříchodové menu (ze samého nadšení už si ani nepamatuju, co to přesně bylo). Došla jsem k zásadnímu zjištění: najezený chlap = fajnový vztah. Často si neodpustím, kolik mě hlazení jeho břicha stojí námahy (času a vložené lásky do kastrolu), takže svého kuchtění už umím využít na maximum. Zatím vařím zásadně dle kuchařek (díky vám, moji milí autoři!), v gastronomii jsem totiž začala pracovat, a ono dá práci všechny recepty provařit! S faktem, že láska prochází kuchyní, jsme se ztotožnily v redakci všechny, a proto jsme naši první novinku tohoto roku nazvaly právě Láska prochází kuchyní – Jedlé dárky na celý rok. Vždyť nejhezčí dárek je právě ten, který připravíte vy sami – od srdce – a když je navíc pohledný a dá se sníst? Další knížkou, kterou jsme na českém trhu postrádaly a musely se při hlazení chutí inspirovat v cizině, byla kniha o dekoru rozličných cukrovinek.

Kuchařka Sladký design je vůbec první knihou od české autorky, podle které si připravíte ty nejlepší cup cakes, cake pops, dort ve tvaru ponorky pro chlapečka, pralinky pro tatínka, nebo klidně svatební dort! Regionální kuchařka, třetí kuchařský počin nakladatelství Smart Press pak představuje ty nejlepší recepty ze všech krajů republiky, něco málo z historie i zajímavosti jednotlivých regionů. Přijdete na to, proč jsou zrovna na Valašsku „trnky, zemňáky, špek a zelé živobytí celé“, proč jsou hanácké omáčky bohaté a proč se v jižních Čechách mohlo másla pořádně zakrajovat. A chlapa na maso a koláče rozhodně uženete!

Zmiňované kuchařky můžete zakoupit na www.smartpress.cz.

Autor: Adéla Hálková

foto: www.smartpress.cz