Popíjet u toho můžete třeba francouzské víno… Květen je obdobím mimořádných kulturních zážitků! Hudebního projektu v Národním divadle, francouzského festivalu nebo islandského černohumorného románu.

timINg

Orchestr Berg hraje klasickou hudbu značně neklasicky. Výjimkou není ani plánovaný koncert na Nové scéně Národního divadla. György Ligeti je autorem skladby / happeningu pro 100 metronomů. Tento mimořádný hudební projekt vyvolává ve světě jak nadšení, tak i opovržení a v květnu bude poprvé k vidění i u nás.

Představení má být něčím na pomezí koncertu a divadla – na různých místech Nové scény budou tančit členové souboru DekkaDancers, hudbou je doplní orchestr Berg a čas bude odpočítávat 100 metronomů, které zapůjčili i některé známe osobnosti. TimINg bude k vidění od 9. do 10. května, bonusem ke vstupence je prohlídka Nové scény s průvodcem.

Francie na Stránově

Milovníci dobrého jídla, vynikajícího vína a romantické francouzštiny se letos sejdou na zámku Stránov. Koná se zde Festival odvahy a dobrodružství – Francie na Stránově. Mušketýři se utkají o čest dámy, na zámku se bude provádět v češtině a francouzštině, pro děti bude připravena dílna a na arkádách se bude popíjet vínko a budou se pojídat vybrané pochutiny. Na večer jsou připraveny filmy s francouzskou tématikou – Kapitán s Jeanem Maraisem, Dobrý ročník nebo klasická komedie Uprchlíci.

,,Touto akcí bychom chtěli na Stránově zahájit prezentování národních tradic a zvyklostí a vzhledem k tomu, že je Stránov zámkem francouzského typu bylo nám od začátku jasné, kterou zemi bychom chtěli návštěvníkům představit jako první,“ říká Ondřej Slanina, organizátor festivalu. Akce se koná 14. května od 13:00 hodin.

10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr

Ilsand – země, kde téměř neexistuje zločin, kde není možné sehnat zbraň a kde se nedostává temných zákoutí. Země, která se stala novým domovem profesionálního zabijáka chorvatské mafie Tomislava Bokšiće. Muže, kterého se ujmou ochotní křesťanští kazatelé a ve kterém se začíná probouzet svědomí. Je jasné, že hlavní hrdina románu, má problém.

Hallgrímur Helgason je islandský malíř, překladatel, sloupkař, ale především spisovatel, jehož nejnovější román, plný sžíravého černého humoru a sarkasmu u nás právě vychází. Autor pracuje s kontrastem vtipného, svěžího vyprávění, na temném, někdy až baladickém pozadí. Knihu, která má být svědectvím nejen o islandské společnosti, vydalo nakladatelství Albatros-Media plus a k dostání je ve všech dobrých knihkupectvích.

Další tipy na květen

7. května – Mrzák Inishmaanský, Klicperovo divadlo, Hradec Králové

11. května -  Noc Literatury, Praha

21. května – Slavnosti pohádek, zámek Staré hrady

27. května – Noc kostelů, Plzeň

28. května – Sen noc Shakespearovské, Městské divadlo, Brno

od 29. dubna do 6. června  – Výstava Blue Light Tonite v galerii DOX, Praha