protože vám nechtějí vzít dítě do školky? Řešením může být snad již od září dětská skupina.

Místo v mateřské školce rozhodně není samozřejmostí. Jen v loňském roce musela státní předškolní zařízení odmítnout necelých 60 tisíc dětí. O dětech mladších 3 let ani nemluvě. Jesle totiž také chybí. Oproti 39 tisícům míst v roce 1990 jich je dnes v provozu jen pár desítek. Proto si mnozí rodiče lámou hlavu nad otázkou, kam dítě alespoň na pár hodin denně odložit.

Nabízí se možnost zařazení dítěte do dětské skupiny.

Podmínky dětských skupin

Dětské skupiny mají mnohem lehčí podmínky než například firemní školky. V dětských skupinách bude moci být maximálně 24 dětí. Jedna osoba postačí na šest dětí, na sedm a více už musejí být dvě. Pokud bude ve skupině více než 13 dětí a mezi nimi alespoň jedno mladší dvou let, musí na ně dohlédnout tři osoby. Nejsnáze bude možné podle vládního návrhu zřídit skupinu pro čtyři děti. S takovým počtem není třeba vyčleňovat zvlášť místnost jako šatnu, v koupelně pro děti i chůvu postačí jeden záchod, umyvadlo a sprcha, na každé dítě do tří let by pak měl být jeden nočník. S vyšším počtem dětí se nároky stupňují. Pokud má skupina do 12 dětí, musí už poskytovatel například zajistit venkovní prostory, alespoň by mělo být poblíž hřiště, anebo možnost vyjít do přírody. Ve vnitřních prostorách pak musí vycházet na jedno dítě plocha o rozloze tří metrů čtverečních. Pro pět dětí už musí být připraven dětský záchod, pro šest až 12 dva dětské záchody a dvě umyvadla a dětská vanička se sprchou. Toaleta pro dohlížející osoby musí být oddělena. Se skupinou o 12 a více dětech se už normy blíží zásadám pro školky.

Slevy na dani i pro rodiče

Pro zřizovatele budou dětské skupiny daňově uznatelný náklad a rodiče, kteří tuto službu využijí, si to budou moci odečíst ve formě slevy na dani. Za službu budou rodiče platit, úhrada by ale měla být maximálně ve výši nákladů. Provozovatel dětské skupiny přitom bude moci  stanovit úhradu jen do výše nákladů.

Kromě firem by dětské skupiny mohly zřídit úřady, radnice, vysoké školy, či neziskové organizace. Kontrolu by měly na starosti inspekce práce či hygienické stanice. Provozovatel dětské skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče, vhodné prostory i personál.

Zákon ale dětským skupinám nenařizuje vzdělávání, proto zůstávají tzv. páteřními zařízeními péče i mateřské školy.

I přesto ale malé dětské skupiny mohou pomoci matkám, které potřebují pracovat.

-MM-