Jednoho rána jste se probudila, otočila na vedle ležícího partnera a náhle měla pocit, že hledíte na naprosto cizího člověka.

Pocit sounáležitosti i přátelství, přitažlivost a obdiv – všechno bylo náhle tatam. Jak poznat, zda jde o chvilkové „zatmění“ či o setrvalý stav? Jak zjistíme, že odcizení a problémy nespočívají pouze v ubíjející rutině dlouhodobého vztahu, ale jedná se o skutečně závažný problém? Kdy je správná doba říct: sbohem a šáteček?!

Manipulující partner

Život s osobou se sklony ovládat druhé je podobný trvalému pobytu na pionýrském táboře – nepřetržitá kontrola vašeho myšlení i chování, neustálé shazování každého vašeho slova i počinu, výsměch a pohrdání…, a to vše maskované předstíranou ochranou vaší osoby. Pokud manipulátora nedonutíme jít k psychologovi a začít se ze své nemoci léčit, rozchod je jediným řešením.

Patologická žárlivost

Žárlivost je v přiměřené míře znakem dobře fungujícího vztahu, pokud ale přeroste únosnou mez, vznikne mezi žárlivcem a jeho obětí vztah podobný vazbě mezi otrokářem a vazalem. Žárlivec vyvíjí na partnera takový psychický tlak, že ten se jeho nesmyslným požadavkům buď zcela poddá, nebo se naopak vzepře a skutečně skončí v náručí někoho jiného. Řešením je opět léčba či rozchod.

Domácí násilí

Fyzické či psychické týrání osoby ve společné domácnosti je trestný čin a na následky takového jednání zemře v České republice ročně okolo deseti žen. Zde není žádná jiná varianta, než okamžitý úprk od tyrana, a to i za cenu dočasné ztráty majetku a domova.

Problémy v sexu

Sex je důležitou součástí partnerského života a případné zádrhele nelze ignorovat. Ať se jedná o rozdílnou potřebu frekvence pohlavního styku, odlišné erotické představy nebo sexuální abstinenci páru, vždy je nutné tyto potíže řešit. Pokud ale mezi vámi nefunguje chemie a přes veškeré pokusy znovu navodit erotické chvění se nedaří, je na čase přátelsky se rozloučit a hledat své štěstí jinde.

Zásadní neshody

Partner nemusí být manipulátor ani žárlivec, natož pak tyran, v sexu vám to může klapat, ale zásadně se rozcházíte v pohledu na budoucnost, v názorech na partnerství či na výchovu dětí. Třeba už spolu máte potomka a hypotéku a odejít není snadné. Dobře si ale rozmyslete, zda takto chcete žít dalších čtyřicet let a co všechno jste pohodlnému životu ochotna obětovat…

Autor: Anna Ticháčková