Oddanost k partnerovi je na počátku vztahu velice příjemnou záležitostí. Ale po čase může přerůst v nezdravou závislost. Je přirozené, že se ve vztahu přizpůsobujeme jeden druhému v otázkách denního režimu a životních návycích. Vždy by se ale mělo dojít k částečnému kompromisu. Závislost na partnerovi začíná nenápadnými ústupky.

Proč jste závislá?

Naprosté přizpůsobení se partnerovi lidé obvykle podnikají z důvodu, že touží po ideálním vztahu nebo ze strachu ze samoty. Vede ale spíše k opačnému výsledku – k rozchodu. Druhý z partnerů se totiž po čase začne cítit svazován přílišnou láskou toho druhého a to nelze vydržet dlouho.

Jak se závislost projevuje?

Citová závislost se projevuje různě. Obvyklé je, že lidé, kteří se stali na svém partnerovi emocionálně závislými, se příliš nestýkají se svými přáteli, nesocializují se a nevěnují se vlastním koníčkům. Jejich život se točí jen okolo partnera a práce. Cítí se ohrožení a žijí ve strachu, že je partner opustí. Emočně závislí partneři mají potřebu svého partnera kontrolovat. Často mu volají, píší zprávy a svým způsobem ho sledují. Chtějí mít naprostý přehled o tom co dělá. Nedělají to ze zlého úmyslu, nebo že by chtěli druhého rozčilovat či obtěžovat. Zkrátka si bez nějakého psychického spojení s partnerem připadají opuštění a smutní a představa, že by měli jednou zůstat sami je pro ně děsivá.

Pokud na sobě pozorujete onu závislost. Máme pro vás několik rad. Je načase změnit svůj život a začít se věnovat sobě.

  • Čas, který máte sama pro sebe, berte jako dar, možnost a příležitost k tomu dělat právě to, co máte nejraději. Běžte si zacvičit, přečtěte si dobrou knihu, dělejte zkrátka cokoliv, co Vám udělá radost.
  • Svoji mysl i tělo nezapomínejte rozmazlovat a hýčkat. Když se budete cítit dobře, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce, tak Vám vše půjde lépe od ruky a budete se cítit šťastnější, nejen v životě partnerském.
  • Pravidelně si dopřávejte svoji pánskou nebo dámskou jízdu.
  • Vždy mějte nějaké své peníze. I v případě, že máte společný rozpočet, pak na svoje zájmy a libůstky si dávejte peníze stranou.
  • Poslouchejte své vlastní touhy, chutě a nápady. Chcete-li jít zrovna ven, ale partner nejeví zrovna dvakrát velké nadšení, běžte sama.
  • Jakmile máte pocit, že se děje něco proti Vaší vůli, nebojte se ohradit a najít společně řešení. Partner jistě pochopí, že dnes opravdu nemáte náladu na návštěvu příbuzných.
  • Zachovávejte si za všech okolností svoji vnitřní svobodu. Nenechte se zotročit, a to ani svojí láskou posedlou myslí.
  • Udělejte cokoliv rozumného, aby Váš život vypadal jinak, než doposud. Zajděte na vycházku, do restaurace, vyjeďte si na kole na místa, vydejte se tam, kde jste ještě nebyla, běžte do práce jinou cestou než jindy, zavolejte někomu, koho jste už dlouho neviděla, prostě udělejte něco jinak.

Změna je život a povede i ke změně Vašeho chování, tak směle do toho.

Martina Mlsná