se odehrávají u dobrého jídla. A není to jen jídlo samotné, které nám tyto chvíle zpříjemňují. Způsobem prostření stolu vlastně určujeme charakter celého setkání a jeho význam. Vkusně prostřít stůl přitom zvládne při troše snahy každý. Povězme si tedy něco o stylech a hlavních zásadách.

Stůl tvoří v interiéru jakýsi obraz a je do jisté míry samostatný celek, který by ovšem měl být v harmonii s celou místností. Rámec tohoto obrazu tvoří použité textilie. Pro slavnostní chvíle volíme pečlivě zpracované nejkvalitnější tkaniny z přírodních materiálů, ideální je len, bavlněný satén či damašek. První dodá prostření lehce rustikální styl, druhý pak umocní slavnostní pocity stolovníků. Pokud máme krásný stůl, není vůbec nutné zakrývat ubrusem celou jeho plochu. Lze použít kombinaci šálových ubrusů a prostírání a nechat vyniknout i materiál, ze kterého je vyroben.

Co se barvy ubrusu týče, sázka na jistotu jsou přírodní tóny či tlumené barvy. K jednobarevnému ubrusu můžeme volit i odvážnější dekor na jídelním servisu, ale mějme na paměti, že klasický bílý porcelán v kombinaci s elegantním sklem vždy působí luxusněji, než vzorované talíře, které se spíše hodí na běžné denní stolování. Barevnost volíme buď tón v tónu, nebo kontrastní. Vždy se však držme jednoho stylu, takže stůl může být klasický, rustikální, romantický či etno, to už záleží na vkusu hostitele.

Pokud se objevuje dekor na textiliích, může se stejný opakovat i například na sklenkách, ale jídelní nádobí by mělo už být prosté jednobarevné. Vyhýbáme se kombinaci různých dekorů na jednom stole. Vždy se vyplatí mít k dispozici také prostý bílý porcelán a elegantní hladké skleničky, které se dobře kombinují.

Ale šedá je teorie a barevný strom žití. Ukažme si několik inspirativních aranžmá:

Klasická moderní souprava má minimalistický charakter a je univerzálním řešením pro všední den i pro svátek. V tomto případě je použita ve svěží jarní kompozici a zkombinována s křišťálovými sklenkami s prostým geometrickým brusem.

 

 

 

 

 

Efektní porcelánový servis inspirovaný šedesátými léty 20. století. Jednoduchost až přísnost formy i dekoru umožňují kombinaci s jemně rytými sklenkami a romantickými kroužky na ubrousky.

 

 

 

 

 

Moderní porcelánová souprava  ve svěží jarní barevnosti s jemným stříbrným proužkem zdobícím okraje. Keramické sošky ptáčků a mechové koule podtrhují přírodní ladění stolu. Kompozici doplňují prosté ručně vyrobené sklenky.

 

 

 

 

 

Příklad použití jídelního servisu výrazné barevnosti s kašmírovým vzorem, podobný motiv zdobí i sklenky. Textilie v tlumené barevnosti už jen dolaďují stůl.

 

 

 

 

 

Variant úpravy stolu je mnoho a každý si jistě najde aranžmá, které bude nejlépe odpovídat příležitosti i servírovanému pokrmu.

 

MK, ALMIDECOR, květen 2011

Foto: archiv AlmiDecor