ještě účinnější než dioxin. Díky svým vlastnostem se používá také jako náplň chemických zbraní. V domácích podmínkách pak na něj můžeme narazit u konzerv. Vypouklé exponáty, jež mnohdy ve spižírnách leží dlouhé roky, patří však samozřejmě do odpadu a ne na talíř.

Paradoxně právě tento nebezpečný jed našel uplatnění v medicíně a stal se i velice oblíbeným v kosmetice. Používané injekce, jejichž výrobní náklady se pohybují v haléřích, ale obsahují převážně jen vodu a mikrostopy botoxu.

Zůstat krásná a mladá

Moderní ženy nechtějí stárnout, a pokud na sobě objeví příznaky tohoto procesu, obvykle sahají po různých prostředcích k znovuzískání pelu mládí. Inu stres, nepravidelný režim a nedostatek spánku se na kůži dříve či později projeví. Nejsnadnější pak zůstává sáhnout po dostupném botoxu.

I v České republice pracuje mnoho soukromých zařízení, jež tuto úpravu poskytují. Poradí si kupříkladu i s vějířovitými, či mimickými vráskami. Ovšem samozřejmě ne zadarmo.

Kompletní korekce čela vyjde zhruba na 5000 Kč. Záleží ovšem na tom, zda chcete nechat dané místo zcela znehybnit nebo jen drobně zkorigovat vrásčité rýhy. Účinky však vyprchají obvykle do půl roku, a tak se musí proces opakovat. Navíc vpichování jehličkami je nepříjemné, až bolestivé a účinek se dostaví zhruba po týdnu.

V případě, že se jedná o kvalitní aplikaci, nenastávají žádné komplikace, pokud ale natrefíte na neprofesionály, obličej mohou „zkrášlit“ klidně i dvoutýdenní nepříjemné a značně nevzhledné otoky. Když se to navíc s napichovanými dávkami přežene, tvář získá výraz Asiata, či masky bez normálního pohybu a výrazu.

V tomto případě určitě platí staré přísloví – všeho s mírou. Ostatně řada známých „celebrit“ může sloužit jako varování. Stačí si vybavit jména modelek typu Hanychová, či Mesárošová, které si za své botoxové úpravy vysloužily přezdívku „kačer“.

Zdravotní rizika

Aplikace botoxu se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. V podstatě se nedoporučuje ani pacientům s jistými nervovými poruchami a rovněž poruchami srážlivosti krve. Někteří lidé mohou být dokonce na určité složky přípravku alergičtí, navíc se nikdy nevpichuje do zánětlivých míst.

Každopádně se vyplatí seznámit lékaře se svým zdravotním stavem a pochopitelně i s užívanými léky. Může se tím předejít mnohým nepříjemnostem. Ostatně antibiotika či léky na srdeční arytmii zákrok de facto znemožňují. Pořád se jedná o zásah do organismu a, i když se do těla vpravuje velmi mizivá koncentrace jedu, jde o látku, která je toxická i pro buňky na mikroskopické úrovni.

Navíc v poslední době se také hovoří o tom, že botox vyvolává jizvení v intersticiu svalů. Intersticium je prostor, který se nachází mezi buňkami.

Ono jizvení pak probíhá jakoby uvnitř svalu, kdy se užitečné buňky tvořící sval nahrazují vazivem a sval má pak menší výkonnost. Což v důsledku způsobí, že svaly v části, kde se aplikuje botox, nepracují jako dříve a tento stav už nejde nijak zvrátit. Z těch důvodů se do budoucna zvažuje zákaz používání klobásového jedu v kosmetice.

Jak si vybrat tu správnou kliniku

Stejnou péči, jakou chcete věnovat svému zevnějšku, musíte věnovat i vhodnému výběru pracoviště, pokud se tedy rozhodnete pro botox. Ve Velké Británii, kde tento krášlicí prostředek stále ještě bortí žebříčky úspěšnosti, každý rok přibývá celý milión nových zákazníků. „Klobásový byznys“ zde dosahuje zisku 18 milionů liber ročně.

Proto není divu, že se Britky snaží snížit náklady na péči o svůj vzhled a stále častěji vyhledávají levnější alternativy. V odborných kruzích proto vzniká obava, že se v rámci šetření začnou dostávat do nepovolaných rukou, což by jim mohlo v důsledku uškodit. Britský bulvár The Sun přinesl proto nedávno článek, který shrnuje kritéria, jimiž se lze řídit při výběru správného pracoviště nejen v Anglii.

KVALIFIKACE: Ověřte si kvalifikaci lékaře. V Čechách se jedná často o dermatology, či dermatovenerology (lidově řečeno kožní lékaře), kteří mají příslušné proškolení a navíc umí pracovat s reakcemi kůže.

ZDRAVÝ ROZUM: Nedejte se ošálit nesrozumitelnými certifikáty a osvědčeními. Nebojte se zeptat, jak případně souvisí s aplikací botoxu. Kupříkladu atestace v ortopedii nemá rozhodně na kvalitu takového zákroku vliv.

PRAXE: Zjistěte si zkušenosti lékaře. Skutečnost, že získal vzdělání, ještě neznamená, že umí poznatky převést do praxe.

MÍSTO: Zákrok by se měl provádět pouze v čistém a odpovídajícím prostředí, aby se zabránilo infekcím. Stejně tak by měl lékař používat i sterilní nástroje, případně nástroje na jedno použití.

A především nezapomeňte, že dobrý lékař má i dobré reference.

Autor: Martina Bittnerová